Franska bergshyttor

Ska till Chamonix i sommar och tänker sova några nätter på franska bergshyttor i området. Är det någon som vet hur man får rabatt på logipriset? Funkar STF:s medlemskort eller är det bara medlemmar i Svenska Klätterförbundet som får rabatt?

Vore bra om någon kunde reda ut detta för mig.

Tjipp!
 
Ej klättrare

Medlemskap i Svenska klätterförbundet ger ingen rabatt. Tidigare fick man rabatt, men den togs bort eftersom klättrande Fransmän på resa i Sverige inte har några rabatterade stugor att hyra.
 
Ta med SKF-kortet och forsok!

Precis som Bjorn skrev sa ska man egentligen inte fa nagon rabatt om man ar med i SKF. Men jag har fatt det manga ganger under den gangna vintern sa det ar bara att ta med det och forsoka. Rabatten ar ganska avsevard i tex Argentiere- och Grands Muletshyttan. Cosmiquen har dock ingen rabatt eftersom den ar privatagd men sa finns ju 2 alternativa klassiker - bivackera i skjulet nedanfor eller i toarummet pa Midistationen (som tom har VARMEFLAKT!!!!).

>M
 
På nästan alla CAF hyttor ...

... funkar ditt SKF kort eftersom det står UIAA på det och ingen som jobbar på hyttan brukar vara särskilt knusslig. Och DET ÄR VÄRT DET. Flera av grejorna kostar typ halva priset och så ...

./niklas
 
För mig funkade det fint

För mig funkade det bra med skf-kortet i våras/vintras. Tänk bara på att det finns flera privatägda hyttor som inte ger någon rabatt.
/J
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips