Fråga om packning på racercykel

Jag funderar på att köpa en racercykel för finväderscyklig på 50-100 km. Stat och mål hemma.

Jag vill ha med mig

Vatten: cykeln har fästen för 2 st flaskor
Reservslang, pump och däckavtagare (om jag får punka). ”Hittat” en väska för slang och däckavtagare att sätta på bak sadeln
Ev lås om jag går in och fikar/äter någonstans

Men.
Plånbok, kompaktkamera, mobiltelefon, nycklar. Finns det någon ”bra” väska att fästa på cykeln och som också är lätt att ta loss. Vill inte lämna dessa saker kvar på cykeln om/när jag går in på något ställe för att fika/äta. Väskan får gärna även rymma GPSen (Garmin 60Cx) som jag har på styret.

Pris nästan helt oväsentligt, men jag vill gärna handla i Sverige. Finns det i någon fysik affär så jag kan kolla innan köp är det ett +

Edit Hade en Camelback ryggsäck när jag var utomlands i fjol vår. Blev svettigt på ryggen.
Lagt till bild från utlandsresan (hyrcykel)

/Per
 

Bilagor

  • Cykel P4260160.jpg
    Cykel P4260160.jpg
    77.3 KB · Visningar: 1,615
Senast ändrad:

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Om styrväska inte funkar på racern där det kan vara lite tajt med plats finns stora sadelväskor, upp mot 15 liter. Att tänka på med styrväska är att den påverkar cykeln något om den är tungt lastat. De har dock fördelen att vara lättare att komma åt och man slipper kliva av för att pilla fram en välförtjänt chokladkaka

Exempel på stora sadelväskor:

https://www.evanscycles.com/specialized-burra-burra-stabilizer-seatpack-EV292775

https://www.evanscycles.com/ortlieb-bikepacking-seat-pack-EV276883

Även mer normala med klickfäste men då brukar de sällan vara större än 3liter

https://www.evanscycles.com/ortlieb-saddle-bag-large-EV229699

Svensk affär i västerås är lite mer utmanande cykloteket har denna men den är slut i västeråsbutiken.

https://www.cykloteket.se/artikel/specialized-burra-burra-sadelstolpsvaska-20/

De har dock denna inne, men jag skulle inte sätta den på en sadelstolpe i kolfiber.

https://www.cykloteket.se/artikel/vaude-offroad-6l-sadelstolpsvaska/

Om du vill organisera lite så kan du komplettera med en liten ramväska, bra för chokladkakorna!

/Gustav
 
vaude offroad ram plus stuff bag.

kan rekommendera följande kombination:
Vaude offroad ram motsvarande (utan väskan, finns som reservdel). klick fix du tar lös den på ett nafs. inte för stabil men duger.
Exped ultralite waterproof compression bag m. inget speciellt, men klurigt med remmarna som gör att den sitter på bra, trär den på ramen upp och drar åt remmarna, kanske någon mer rem. finns i small också.

väger in på mindre än 50 gram tror jag, och går att få med något kilo.
 
Kolla på Klickfix (Rixen & Kaul) också. De har ett stort utbud av väskor som fästs med snabbfäste på sadelstolpen. Några kilo får du lätt med dig i en sådan, och de går snabbt att ta av om man ska lämna cykeln.

Vet dock inte var man får tag i dem i Sverige.
 
Tack alla, ska kolla länkarna nu. Var ute hela dagen i går (näsan är röd då det var bättre väder än utlovat), men nu regnar det.

Jag hade en Karrimor styrstångsväska på min 3-växlade cykel på 70-talet. Har för mig att den väskan inte passade när jag köpte en cykel med utanpåliggande växlar och bockstyre fast växelreglagen satt på nedre ramröret.

På den cykel jag nu funderar på att köpa är det ”trångt” på styret med vajrar för växlarna och slangar då cykeln har hydrauliska skivbromsar. Sadelstolpen är av kolfiber 27,2 mm.

Jag kommer att köpa cykeln på Cykloteket och så många tillbehör av det jag tycker mig ”behöva” och som dom har. Cykelskorna köpte jag för några dagar sedan (sista paret dom hade i min storlek så det hade varit dumt att vänta).


/Per
 
Ortliebs styrväska och många andra styrväskor sitter en bit framför styret med ett låsbart klickfäste samma system som Rixen & Kaul varför det kanske funkar även med hydrauliska bromsslangar.

Cykeltröjor har stora fickor.

GPSen bör få plats på styrstammen.

Thure
 
Ryggsäck fungerar inte när man cyklar racer. Man blir svettig och får ont i axlar och rygg.

För Vätternrundan använder jag en Vaude Off Road S sadelstolpsväska. Den rymmer regnkläder, mobil, plånbok och energy bars.Den är enkel att klicka av och bära med sig vid depåerna.

http://www.outnorth.se/vaude/off-road-bag-s

För kortare turer (5-10 mil) har jag vindjacka och en tröja i ryggfickorna, en liten midjeväska med plånbok och mobil, samt en ramväska med näsdukar och energy gels.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips