Fotbeklädnad för svensk vandring

Jag har blivit rätt säker på att jag inte hittar något som uppfyller alla krav. Frågan är bara var man ska kompromissa för någonstans.

Just nu har jag tre alternativ som jag är sugen på att testa. Två vet jag var jag kan köpa, och det tredje letar jag fortfarande efter.
1. "Gympadojor". Antagligen någon trail-runningvariant
2. Lundhags minsta och lättaste känga. (Park har jag för mig det är.)
3. Känga/sko helt i läder. Eventuellt ett tunnt handskläderfoder för komfortens skull.

Lundhagskängan är egentligen på tok för dyr. Jag har inte råd med den. Å andra sidan lär den hålla resten av mitt liv...


Lundhags park är en fin känga som säkert hade passat dig bra. Sen så finns även försvarets m90 känga. Personligen gillar jag den inte alls, men vissa tycker den är jättebra och skön. Finns att hitta hos någon överskottsnisse för ca 500:-.
 
Måste du kompromissa? du har ju en del att vinna på att dela upp behoven på två olika skor.
Jag skulle alla gånger rekommendera cellgummi för vinter och fjällbruk men packbarheten är ju kass. Jag upplever också cellgummits styvhet som tröttande på plan mark.

Alltså bättre att dessutom ha nånting smidigare för låglands och cykelturer. Eller cyklar du i fjällen? I så fall är det kört. :)
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
I det militära så har man ju minst två par kängor+stövlar+lågskor+löpskor och sen några par till.
Varför tror du att ditt friluftsliv skulle kunna låta dig klara av det med mindre antal?
Jo när man skall packa fyller det rejält, det största paret fyller minst på fötterna.
go tur
 
Jag tror egentligen fortfarande att ett par mesh-skor duger utmärkt till att fjällvandra i. Men trots det står jag nu här i ett par Lundhags Park som kom med posten idag :)

Fördelen med mesh är ju att det torkar väldigt fort om/när man blivit blöt. Är man ute på vandring (i fjällen eller någon annan stans) tror jag det funkar bra att bara gå vidare och vänta på att fötterna torkar. Men tar jag bara en promenad i skogen här hemma vill jag nog helst undvika att bli blöt/skitig om strumporna. Därför tror jag att jag kommer få mest användning av, och vara nöjdast med, ett par riktiga kängor.

Tack alla som kommit med förslag och input!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips