Förberedelse inför Kebnekaise höst 2015
- Trådstartare SatNam
- Start datum
Viss kondition krävs om man skall gå östra leden med guide, men farten för den guidade gruppen anpassas alltid efter den långsammaste. Om du motionerar normalt (runt tre gånger i veckan) så kommer du inte ha några problem. Det man kanske bör rikta lite extra träning mot är knäna, vilket många får problem med under nedstigningen.
Går du västra leden får du förbereda dig att vandra länge, så du har mer användning av mental träning än fysiskt dito enligt mig.
Hej nu eller aldrig har jag bestämt mig för att jag ska bestiga Kebnekaise till hösten. Jag behöver tips på förberedelse inför detta. Har någon något bra vandrings upplägg? Vad bör jag tänka på nu när jag ska börja träna på riktigt. Tacksam för alla tips![]()