Förankra tält på klipphäll?

johanniska; sa:
Vilket är det bästa sättet att förankra sitt tält på en klipphäll, där problemet med att slå ner markpinnar är uppenbart?

Stenar, kajaker, flyttbara trädstammar, delar av ens packning, eller vad man nu kan hitta och bära fram till tältplatsen läggs ut och får tjänstgöra som förankring.

Stormlinor kan knytas direkt till ens ankare, men för duköglor kan det ibland bli aktuellt att först fästa ett snöre eller nåt i öglan och sedan knyta fast snöret i något av ens ankare på ett sådant sätt att snöret kommer ut längs marken.

Är man riktigt desperat (och har ett bra tält) får man försöka fördela packningen längs tältkanterna på insidan.
 
Om du inte redan har ett tält och vet att det här kommer hända underlättar det om tältet är självstagande. I princip behöver det bara förankras med sten etc som de andra givit tips på vid kraftig blåst eller regn
 

Aktuellt

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!
mad as ice; sa:
Varför ska alla kanotister trillskas med att sova på klippor?! =D
för att om man slår upp tältet runt kanoten fungerar dunsäcken så dåligt också får man kondensproblem det hjälper inte hur mkt jag än öppnar upp o vädrar. ;-)


[Ändrat av hobbes 2005-02-15 kl 20:28]
 
hobbes; sa:
för att om man slår upp tältet runt kanoten fungerar dunsäcken så dåligt också får man kondensproblem det hjälper inte hur mkt jag än öppnar upp o vädrar. ;-)

Man kan sova på vattnet.
Fast det funkar bara om man har mjukt vatten. Har man hårt vatten som i Uppsala och på Gotland så är det obekvämt.

Hej Arne Hegerfors :)
 
det bästa är att använda klätterkilar, man kan ju även bygga sig en kil med en sten som binds fast i tältlinan, eller varför inte en pinne
Det är endast fantasin som sätter gränsen på hur man kan göra det......
 
Var köpa begagnat?

Små tunna kilar är bra, det finns alltid sprickor i hällarna. Men alpin utrustning är ju så SATANS dyr, en handfull enkla småkilar kostar tusenlappen.
Var kan man handla begagnade klätterprylar?
Det gör ju inget om "tältpinnar" inte är 100% pålitliga. Eller kan någon komma på ett bra alternativ? Jag tycker att en tunn plåtbit som är formad ungefär som ett fågelklo inte ska behöva kosta två hundringar.

/Lasse
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.