Fjällräven kundservice, är detta ett skämt?

Köpte en ryggsäck 75l fjällräven abisko för cirka 1-2 år sedan på naturkompaniet. Såg efter jag kom hem från femunden för några dagar sedan en reva på ytterfodralet. Ringde naturkompaniet och då började de att diskutera 495kr för varje timme det tar att laga.

Trodde detta var ett skämt så jag rinde direkt till fjällräven de gav mig samma svar. Har aldrig, ALDRIG varit med om sämre kundservice från en dyr återförsäljare.

De ska (citat) "testa om produkten utsatts för yttre åverkan". Fråga mig inte hur de gör denna bedömningen. I så fall ska jag som kund stå för kostnaden. Jag påtalde till kundservice om jag köper en stadium ryggsäck för 149kr så slänger jag den om den går sönder, en dyr märkesvara förväntar man sig kvalite. Jag har använt min ryggsäck i fjällen och då förväntar jag mig den ska hålla några år. Har ej utsatt den för något yttre våld med mening.

Hade planer på att köpa en kajka imorgon men eftersom fjällräven tydligen har en fruktansvärd dålig kundservice kommer jag i framtiden att vara väldigt resktriktiv när det gäller fjällräven.

Har flertal produkter som antingen ger livstidsgaranti (amerikanska produkter eller tyska) eller bjuder på lagningen.

Exempel Var i Mora och fick utan kvitto en gratis garberg då jag fick en flisa på bladet. WBT tältet jag äger gav företaget mig gratis stänger eftersom en var böjd, ett år senare....


Är de andra ryggsäckstillverkaren inom den dyra branschen lika dåliga? Tänk om man köper ett fjällräven tält för 20 000kr och det blir en spricka några år senare..


Rant off.

Ska till naturkompaniet imorgon för att skicka min väska.

Ursäkta stavfel/språk kom precis hem efter 9h bilfärd.
 
”En reva i ytterfodralet”. Menar du då i regnskyddet eller i själva ryggsäcken? Tänker du det är materialfel eller tänker du att revan var där från tillverkningen? Eller hur menar du att tillverkaren är årsaken till revan?
Alla mina säckar har revor...jag sätter en lapp med silvertejp (eller Tear-Aid) av god kvalitet på insidan och utsidan samt värmer försiktigt med lämplig värmekälla jag har för handen (hårfön, värmepistol, strykjärn, luftvärmare/Webasto i bilen, etc). Revorna antar jag kommer från att säcken hängt upp sig i något vasst, inne i packningen eller från utsidan/naturen. Detta är inte tillverkarens fel tänker jag...Jag borde troligtvis vara mer försiktig om jag vill undvika revor och hål.

Sen har produktutveckling generellt gått åt lättare grejor i mer delikata material. Detta går ut över hållbarhet och livslängd tyvärr. Jag undviker därför vanligtvis de mest light:ade prylarna...eller är medveten om begränsad livslängd. Men visst, Abisko-säcken är inte direkt ”light”.
Har en sånn säck också btw (Abisko 75), är rätt nöjd. Och självklart dekorerad med en och annan lapp. Fick säcken gratis en gång för utfört arbete.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
”En reva i ytterfodralet”. Menar du då i regnskyddet eller i själva ryggsäcken? Tänker du det är materialfel eller tänker du att revan var där från tillverkningen? Eller hur menar du att tillverkaren är årsaken till revan?
Alla mina säckar har revor...jag sätter en lapp med silvertejp (eller Tear-Aid) av god kvalitet på insidan och utsidan samt värmer försiktigt med lämplig värmekälla jag har för handen (hårfön, värmepistol, strykjärn, luftvärmare/Webasto i bilen, etc). Revorna antar jag kommer från att säcken hängt upp sig i något vasst, inne i packningen eller från utsidan/naturen. Detta är inte tillverkarens fel tänker jag...Jag borde troligtvis vara mer försiktig om jag vill undvika revor och hål.

Sen har produktutveckling generellt gått åt lättare grejor i mer delikata material. Detta går ut över hållbarhet och livslängd tyvärr.

Ryggsäcken, ytterfodralet. Den fanns inte där från början. Men jag antog en rygga som kostar över 3000kr inte få en reva om man endast använder en på fjällvandring. Jag är alltid försiktig med min utrustning. Men som sagt en ryggsäck ämnad för vandring/fjällen antar jag håller för fjällklimatetet.

Om mitt tält byggt för storm går sönder är det då mitt fel eller ska inte det hålla för fjällen? Självklart finns det undantag.

Alla mina säckar har revor...jag sätter en lapp med silvertejp (eller Tear-Aid) av god kvalitet på insidan och utsidan samt värmer försiktigt med lämplig värmekälla jag har för handen (hårfön, värmepistol, strykjärn, luftvärmare/Webasto i bilen, etc).

Jättebra tips, kommer att använda mig av detta i framtiden. Men inte för en ryggsäck som är knappt 1-2 år gammal som endast utsatts för fjällvandring.
 
Tyvärr får man som kund skaffa sig ett bra underlag på förhand för att bli kvitt såna här överraskningar. Ja, din säck är dyr, men de har gett den en mindre slittålig väv än Kajka för att spara vikt (Sen att den knappast är lätt nog relativt andra märken för att motivera bristande slitstyrka är en annan femma...).

En vän drog sönder en dragkedja första turen med sin Kajka. Samma svar där.

Ville själv laga ett par Keb-brallor för ett par år sedan och fick bedrövlig hjälp. Byxan lämnades efter telefonkontakt med Fjällräven till en lokal butik som i sin tur skickade byxan till en skräddare som förstörde passformen helt när hen bytte en vävpanel. Fick pengarna tillbaka för lagningen och blev nekad vidare hjälp. Byxan var lagningsbar innan men inte efter detta ingrepp så i praktiken förpassade de den till soporna när den hade gått att rädda om de tagit emot ett enkelt lagningsärende själva.

Bara att styra undan Fjällräven och varför inte hela Fenix Outdoor Group-paraplyet.
 
Har även jag styrt bort från Fjällräven pga problem med kvalitet/reklamation. Känns som märket lever på gamla meriter.
 
Jag valde bort fjällräven för många år sedan då jag upptäckte att det var inriktat till stadsfolk. Köpte en Grönlands jacka men ganska snart började stygnen så sönder. Det såg ut som att dom hade längre avstånd mellan varje stygn så dom skulle spara tid under tillverkning. Resultatet blev ju ett stygn som inte är lika hållbart när man är ute i skog och mark.
 
Har också valt bort Fjällräven, dyrt och bristande kvalitet. Precis som bo84clmn en Grönlandsjacka där stygnen släppte. Fjällrävens kläder verkar numera vara gjorda för miljön runt Stureplan.

De har inte alltid varit så kass kvalitet, har ett par Grönlandsbygor från 80-talet. Inga problem med stygn som släpper, de är i princip outslitliga!
 
Inte ovanligt

Det finns fler exempel på företag i många branscher som gått kräftgång när dom blivit uppköpta. Kravet på vinst/utdelning blir troligen mer markant från dom nya ägarna och det löser man med höjda priser och billigare produktion (oftast blir det då sämre kvalitet). Varumärket håller väl i några år och dom nya ägarna hinner få sin utdelning, sedan säljer dom sitt innehav och köper något nytt "offer". (Spekulationer från min sida.)
 
Har även jag styrt bort från Fjällräven pga problem med kvalitet/reklamation. Känns som märket lever på gamla meriter.

På tal om gamla meriter... Kånken Kids 899:-

Vad säger deras reklam;
””Upptäck kollektionen
Tidlösa, hållbara och funktionella produkter.””

Nej jag köper inte heller Fjällräven numera. När jag handlar värdesätter jag kvalité i förhållande till pris. Jag betalar inte överpris för storytelling och en liten logoräv i läder.

När det gäller rävar så sägs det att en del listiga har en liten räv bakom örat. När det gäller Fenix Outdoorgruppen så kilar det nog en hel liten rävfarm bakom örona...😄
 
Köpte en ryggsäck 75l fjällräven abisko för cirka 1-2 år sedan på naturkompaniet. Såg efter jag kom hem från femunden för några dagar sedan en reva på ytterfodralet. Ringde naturkompaniet och då började de att diskutera 495kr för varje timme det tar att laga.

De ska (citat) "testa om produkten utsatts för yttre åverkan". Fråga mig inte hur de gör denna bedömningen. I så fall ska jag som kund stå för kostnaden.

Är de andra ryggsäckstillverkaren inom den dyra branschen lika dåliga? Tänk om man köper ett fjällräven tält för 20 000kr och det blir en spricka några år senare..

Att en tillverkare vill titta på produkten i samband med ett garantiärende uppfattar jag som standard och i min mening inte orimligt. En annan hantering ska nog ses som undantag.
 
Det låter ju som du själv är orsaken till revan och inget fabriksfel eller något som skulle gå på garanti. Hur ska fjällräven veta om du vandrat genom snoriga buskar med vassa grenar eller tappat den/varit ovarsam? Självklart ska dyra kvalitetsgrejer hålla bra men bara för en ryggsäck kostar 3000kr kan man inte behandla den hur som helst heller. Fjällräven har inte på långa vägar vad de varit innan men jag har upplevt deras kundsupport som bra. Reklamerade ett tält som läckte in vatten och förstörde en tur i Norge för mej, de monterade upp tältet och testade vattentåligheten men hittade inget fel men godtog ändå min reklamation och gav pengarna tillbaka.
Det är ju naturkompaniet som du köpte ryggsäcken av som du ska ta dialogen med, är du inte nöjd kan du gå vidare till ARN.
 
Jag ser det där resonemanget rätt ofta, vissa verkar tro att bara för att en produkt är dyr så ingår det nån slags försäkring så man kan få den kostnadsfritt utbytt om nåt händer...

Just det där "Har man betalat xxxxx förväntar man sig...."

Att en produkt är dyr behöver inte alls betyda att den är extra hållbar, ibland kan det ju t.o.m. vara tvärtom (t.ex. lättviktsprylar).

Det är nog betydligt vettigare att ta en titt på vad hemförsäkringen täcker. Visserligen lär det vara självrisk och åldersavdrag, och även de lär vilja veta hur det har hänt (eftersom försäkringar normalt bara gäller för en plötslig oförutsedd händelse).
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips