Fiske i Ransarån!

Vi är ett par grabbar som skall till Ransarån och fiska nästa år och har lite frågor ang vilken väg man skall ta osv. Vi hade tänkt oss att hyra båt för att ta oss över Ransaren för att sedan gå uppströms för att slå läger en bit upp. Min fråga gäller vart det är bra att slå läger för fint fiske med detta ställe som ett basläger med dagsutflykter på ett par mil om dagen.?
 
Antar att du menar Ransarån ovom Ransaren. Länstyrelsens fiskekort, Fiske med flugspö eller spinnare. Båtskjuts går att fixa för ca 400 pix per resande enkel resa. Båtar till uthyrning har jag ej hört talas om. Basläger funkar väl mest överallt. Annat alternativ är att gå ned till ån från stekenjokk till tjockolastugan och över bron där.

Bosse
 
I så fall är det närmare att gå direkt förbi durronsjöarna och direkt mot Bijeransaren. Bro finns strax nedom sjön, ca 1 km eller varför inte vada där det känns lämpligt. inte så svårt att hitta sån plats vid brantare partier. Bro skall enligt karta finnas i norge ovanför sjön i närheten av gammal enkel fjällhytta. Har dock inte sett den med egna ögon. Borde gå att vada ovan sjön då det är möjligt nedom. Jag planerar en veckotur i området nästa sensommar. Intressanta vatten om än avlägsna. Området är ju lite Sarek.

Bosse
 
[så man kan knata tillbaka till bilen vid Stekenjokkvägen sen?[/QUOTE]

Köp kartor, det är stora fjäll och rejäla avstånd vi talar om här.

Bosse
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Man får så vitt jag vet endast fiska upp till Tjockolastugorna på Länstyrelsens fiskekort,
uppströms dom så kallas det "Ransarån fjäll" (lappvatten) som kan köpa kort till på Kultsjögården.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips