Finns denna cykel eller måste jag bygga den själv?

Hejsan alla,

Jag har en speciell cykel i åtanke som jag skulle vilja bli ägare till. Frågan är om den finns eller om jag måste bygga den själv? Har någon av er någon idé var jag skall leta efter följande.

Jag är ute efter något som liknar detta:

http://www.utsidan.se/forum/attachment.php?attachmentid=11101&stc=1&d=1348085027

Det är en Genesis Day 01 Alfine 11: http://http://www.genesisbikes.co.uk/bikes/cross/day-01/day-01-alfine-11

Den har en Shimano Alfine 11 navväxel med just 11 växlar- förhoppningsvis en tillräckligt trevlig bekantskap med litet servicebehov, kanske ett oljebyte då och då. Vidare har cykeln bockstyre med växelväljare av sti-typ (Versa VRS-11) - trevligt, inte minst vid lite längre turer. Den har även skivbromsar - sliter inte på fälgarna, fungerar bra i snö och eventuellt mindre underhåll än fälgbromsar. Den har även trevliga däck: Conti Ultra Gatorskin, dock av okänd bredd.

Nackdelar finns dock:
Priset - £1700 (runt 18 kSEK blir det nog) är för mycket för mig och ser även överprissatt ut. 10 kSEK är närmare min budget.
Vikten: Genesis -tillverkaren- uppger ingen vikt, liten googling får inte heller fram det. Slutsats: den väger nog rätt mycket. Förmodligen FÖR mycket för att kännas rolig att köra.
Avsaknad av skärmar- går att sätta dit efteråt, men ett stag till skivbromsarna måste tydligen ruckas på, känns inte så genomtänkt.
Mekaniska skivbromsar Avid BB-7, hydrauliska hade varit trevligt.

Hur jag letar så hittar jag ingen cykel som matchar min spec ovan.
I princip är jag ute efter en cykel med något så när raceiga egenskaper att träna lite längre sträckor med och även ta mig mellan a och b, men med mindre underhåll (navväxel, kedjeskydd) och mer robust àla CX (tänk lite större däck -28mm kanske? och stänkskärmar). Helst så låg vikt som möjligt.

Om cykeln efter min spec inte finns kanske kan jag bygga en själv?

Alfine 11 finns för £350 här:
http://http://www.on-one.co.uk/i/q/HUSHALF13511/shimano_alfine_11_spd_disk_hub___135mm

växelväljare Versa VRS-11 finns för £150 här:
http://www.on-one.co.uk/i/q/BLVEVRS11/versa_vrs_11_brake_levers_pair_for_alfine_11sp

Dock, jag har aldrig byggt ngn cykel förut och är inte direkt bevandrad i hur olika cykelkomponenter passar eller inte passar med varandra och vilka som är prisvärda eller var man kan hitta dem.

Vilken ram kan passa? Vet inte riktigt skillnaden mellan en racerram och en CX - bättre utrymme för lite större däck och skärmar? Finns andra skillnader? Kan jag kanske använda en winter trainer? Vilken gaffel till?

Vilka hjul kan jag använda? Kanske några härifrån: http://http://www.poison-bikes.de/shopart/2011000000/Fahrradteile_und_Zubehoer/Komplett-Laufraeder/28er-Road-_-Cyclocross/Sets/Mavic-Aksium-Systemlaufradsatz-Race-M10-Schwarz.htm?

Vilka vevar, kedja, styre, styrtapp, skivbromsar, sadel, pedaler?

Är detta görbart tror ni eller försöker jag att nå månen? Kommer det kräva många veckor av research för att få ihop det så att alla detaljer passar med varandra? Om det är görbart, hur föreslår ni att jag går tillväga?

Alla förslag och synpunkter tas tacksamt emot.

Tack!

Mvh /Sven
 

Bilagor

  • day-01-alfine-11_highres.jpg
    day-01-alfine-11_highres.jpg
    36.3 KB · Visningar: 3,479
Har för mig att det kan vara lite knepigt att få hydrauliska bromsar att fungera med sti-reglagen... men att det kanske fanns nån adapter eller så man kan använda? nån som har bättre koll får reda ut det här.
"Compatible with caliper, catni and cable pulled disc brakes"
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Genesiscykeln har en ram av försklassiga Reynolds 853 rör och bra komponenter. Avid BB7 räknas till den bästa mekaniska skivbromsen. Du kan aldrig köpa en cykel i delar och få det billigare än att köpa en komplett i samma kvalitet.
Även om de inte har satt ut vikten lär det vara svårt att bygga en lättare cykeln med Alfine 11 och skivbromsar med tanke på den fina ramen.
Enda frågetecknet gäller montage av stänkskärmar. Hur mycket plats finns det? Har ramen gängade fästen under gaffelkrona och på bryggorna eller måste man använda byglar etc?
 
Liknande

cyklar finns defintivt t ex på den brittiska och tyska marknaden.

Ju mer custom ju dyrare blir det.
Masstillverkade cyklar från Taiwan eller Fastlandskina blir mycket billigare.

Kanske skall du låta en cykelbyggare anpassa t ex den här http://www.rosebikes.se/artikel/rose-pro-dx-cross-randonneur-3000-compact/aid:574164 till Alfine-11 eller Rohloff.

Eller beställa en variant av t ex http://www.sjscycles.com/thornpdf/ThornMercuryHiRes.pdf

Men detta är förstås rätt långt från din budget. Versa VRS-11 Alfine Drop Bar Shifter var en nyhet för mig. Fast jag tror att ett Rohloffnav har fördelar speciellt om du kör på vintern då vajerdragningen på Alfine lätt beckar igen runt navet.

Ytterligare en möjlighet är ett custombygge direkt från Kina. Jag har sett t ex titanbyggen med Rohloffnav på nätet.

Thure
 
Korta ramar som den uppvisade bör man studera med monterade riktiga väskor och avståndet hälen bakväskan. Riktiga långfärdscyklar brukar ha lite längre axelavstånd av det och stabilitetsskälet.
Mest cykel får man alltid i begagnadesegmentet. YMMV
 
Finns det några hydrauliska bromsar för bockstyre/STI-typreglage på marknaden överhuvudtaget?

Det finns konvertrar mellan vajerbroms och hydraulisk. Hur bra de är vet jag dock inte, de jag sett verkade tunga.

Annars finns det nog mera cyklar att välja på i lägre prisklasser om du skippar kravet på navväxel. Skivbromsade CX kommer det ju fler och fler av.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips