Felmonterad bindning

Fick just hem mina nya Åsnes Breidablikk med Rottefella Magnum bindningar ditmonterade.
Beställde från en av de större onlineshopparna i Sverige, och det var de som monterade bindningarna.

Bindningarna är inte "bredvid varandra" utan det är ca 2 cm "fel".
Bifogar bilder.

Jag har aldrig åkt turskidor tidigare och undrar om det har någon betydelse och om jag ska ta upp det med internetbutiken?
 

Bilagor

  • photo.jpg
    photo.jpg
    49.7 KB · Visningar: 1,459
  • photo_1.jpg
    photo_1.jpg
    47.8 KB · Visningar: 1,387
  • photo_2.jpg
    photo_2.jpg
    49.6 KB · Visningar: 1,442
Hmm

ser inte bra ut ! Har du kollat hur bindningarna är invägd på skidan, jag menar att när du lyfter på foten ska skidan balanseras och inte tippa bakåt eller framåt. Det är ju naturligtvis viktigare på ett par smala löpaskidor där åkningen är mer "aktiv" men jag tycker att det ska beaktas även på dessa skidor. Tycker det ser ut som bindningarna sitter för lång fram, men det kanske är foto- vinkeln som lurar mig.

Reklamera !!

anser
Junioren
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Herregud vad klantigt! Om du ska använda dig av Rottefellas utmärkta korta stighudar kommer ju dessa att hamna olika långt från bindningens främre kant, vilket gör att både greppet uppför och risken för "hugg" från plåtblecket (om du kör kortare utförslöpor med stighudarna på) blir olika på höger och vänster skida. Spannet hamnar ju lite olika på höger och vänster skida. Det är säkert inget allvarligt problem, men jag skulle nog reklamera det här...
 
Herregud vad klantigt! Om du ska använda dig av Rottefellas utmärkta korta stighudar kommer ju dessa att hamna olika långt från bindningens främre kant, vilket gör att både greppet uppför och risken för "hugg" från plåtblecket (om du kör kortare utförslöpor med stighudarna på) blir olika på höger och vänster skida. Spannet hamnar ju lite olika på höger och vänster skida. Det är säkert inget allvarligt problem, men jag skulle nog reklamera det här...

Jag har tänkt att använda åsnes korta stighudar, men blir ju nu att ena är 20 mm längre fram än den andra.
Lite omständigt att skicka tillbaka dem till butiken.

Vore det möjligt att flytta på ena bindningen? (Hos min lokala lilla sportbutik?)
 
Om du inte reklamerar kräv iallafall ersättning för deras tabbe! tyvärr vet jag inte hur man gör för att montera om bindningar
 
Det där har jag råkat ut för med ett par telisar. Det beror antagligen på att de gått på markeringen som är tryckt på skidan. Om top-sheeten halkar fel i lamineringen får man den effekten.
Det ska inte vara alltför knepigt att plugga hålen och montera om bindningarna, framför allt inte om man har jiggen för de bindningarna.
 
Det där skulle jag aldrig klara av på ett par splirrans nya skidor. Dessutom är det ju inga cheapo-grejer du köpt heller. Reklamera och de får betala frakten.
 
Åsnes

har olika topsheet på hö o vä skida. Avståndet till fästet för kortfellerne är distinkt olika. Skicka bilderna till leverantören och kom överens om hur du skall gottgöras. Olycksfall i arbetet men det skall inte du lida för som kund.

Thure
 
Kan meddela att butiken som klantade sig var xxl.se.
Jag skrev till dem och frågade om det är meningen att bindningarna ska sitta olika på båda skidorna. De svarade inte ens :(
 
Som andra redan skrivit, kontakta dem och reklamera skidorna. Självklart skall du inte acceptera att få bindningarna felmonterade som din bild visar, rejält klantigt faktiskt!
Bindningarna skall vara monterade parallellt, och är det några mm skillnad på skidornas vägda jämnviktspunkt (inte den förtryckta, utan den punkt där varje skida väger jämnt om man låter den balansera över ex pekfingret eller en penna) brukar jag montera bindningarna efter den genomsnittliga jämnviktspunkten för skidparet.
Du skall inte heller (utan rejält prisavdrag) acceptera att de monterar om ena bindningen då detta lämnar hål kvar på skidan. Kräv nya skidor istället.
XXL brukar vara helt OK att ha att göra med så jag förväntrar mig att de tar fullt ansvar för sitt misstag.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips