precision i kartmaterial och vektorkartor
apersson850; sa:
MEN den fungerar inte på baskartan, eller på WorldMap. Däremot på MetroGuide (och förmodligen på Roads & Recreations, har inte provat). Förmodligen för att vägarna på baskartan ibland är en bra bit från där de borde vara.
Roads and recreation har inte den funktionen (iallafall inte swe-r&r, jag har inte kontrollerat Europa-R&R). För att den funktionen ska fungera fungera måste det finnas ytterligare information i kartmaterialet så att låsningen fungerar. Varför det är på det viset får man fråga utvecklarna på Garmin, men R&R är optimerad för minimal storlek och har därför inte den informationen i kartan.
Angående precision i kartmaterial kan man nog säga att baskartan/världskartan är ungefär i kategori med lantmäteriets sverigekartan. Den kartan är original 1:700 000. En större väg är i det kartmaterialet 700 meter bred. Om man tar det materialet och gör en vektorkarta av det så kan vägen vara felplacerad med ungefär hälften av vägens bredd dvs 350 meter och ändå vara korrekt placerad på den 1:700 000 kartan.
Hade vektorkartan i GPS'en istället varit en rasterkarta hade vägen varit just 700 meter bred på din display och då hade du säkert åkt på vägen. Eftersom det blir fult att zooma då så använder man vektorer som alltid har fix bredd oberoende hur mycket du zoomar in. För att du som användare ska kunna se att "nu har du zoomat för mycket" finns det en liten symbol i hörnet som säger "overzoom" då du zoomat in mer än vad GPS'en tycker är ok. Om man använder baskartan/världkartan kommer overzoom tidigt men om man använder en mer detaljerad karta kommer overzoom mycket senare.
Detta prat om precision gäller bara kartmaterialet, sen kommer i det här fallet även in andra fel. För att minska materialet har Garmin massa metoder för att approximera och minimera kartmaterialet och detta genererar även det ett fel som gör att positioner på kartan inte är de är i verkligheten.Väldskartan har dessutom ett räknefel någonstans i konverteringen som gör att kartan är placerad på "fel" position.
Slutsats: GPS'en vet var du är med det fel som står på satellitsidan (för garmin gps:er).
Kartmaterialets rådata gör att du kan bli placerad på rätt eller fel ställe på kartan. Desto mer information som finns i kartan desto större chans att bli placerad på rätt ställe i kartbilden.
Informationsmängd i olika material:
- Basemap garmin atlantic. (väst-europa) 8 Mbyte. (gissning)
- Worldmap garmin. (europa) 10 Mbyte. (175 Mbyte hela världen)
- Europe MG 894 Mbyte
- Europe R&R 278 Mbyte
- Europe POI (del av R&R) 23.4 Mbyte