Fartkameror i 60cx

Inte de jag har, åtminstone. Det går att lägga till och ta bort filer efter eget gottfinnande, även sådana som bäst borde ligga kvar.

Anders
 
Jag har nu kopierat den aktuella filen till CN-kortet och det gick bra. Har dock inte haft tillfälle att prova om det fungerar efter det. Får återkomma i ärendet.
 
Är det så dåligt väder som du beskriver i det första inlägget så är väl dumt att köra i mer än 70 oavsett vad som står på skyltarna??? Det är ju max hastighet som står på dem, man bör väl anpassa sig lite efter rådande väder och väglag??? Då hade du inte behövt bekynra dig över fartkamrerna även utan GPS;)
 
Det händer ju ibland åtminstone här uppe i norrland att det är besvärligt väglag och då tar det någon dag innan vägverket hunnit ut och rengöra skyltarna. Under den tiden när väglaget kan ha hunnit bli bra är det ju onödigt att behöva gissa vad som står på skyltarna. Men för att vara säker kan man ju ligga på 70 hela tiden utom i tätort. Man kanske inte blir så populär bland medtrafikanterna förstås.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
wicke02; sa:
Jag har nu kopierat den aktuella filen till CN-kortet och det gick bra. Har dock inte haft tillfälle att prova om det fungerar efter det. Får återkomma i ärendet.
Jag har nu testat om det fungerar men tyvärr med nedslående resultat. Inget larm vid kameran. Det måste vara något mer som skiljer korten åt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips