Expeditionsfilmer av och med tjejer sökes!

Jag och en vän planerar för en vinterexpedition och har planer på att göra en dokumentärfilm under turen. Jag försöker nu som inspiration hitta andra tjejer som gjort samma sak tidigare. Som t.ex. Baffin Babes film om Baffin Island. Tipsa mig!!!
 
Au-delà des cimes

Kolla upp denna film med Catherine Destivelle, troligen den bästa film som gjorts om klättring.

Denna Kvinna är helt otrolig, klättrar hårdare än alla! Eigers nordvägg på vintern, solo! nordväggen på Matterhorn, solo! American direct på dru, solo! Friklättrade slovenska leden på Trango tower, -8 på hög höjd!

Dessutom har hon klättrat mängder med fler turer.

Med vänliga hälsningar

Kaj
 
Ja Catherine är en favorit! Såg den filmen när den låg på SVTplay för något år sedan. Sylvia Vidal gillar jag skarpt också, och Steph Davis. Jag såg även för ett tag sen en dokumentär om fyra tjejer som gick upp på Aconcagua, så de finns ju! Hittade efter en del sökande t.ex. den här: http://www.oppetarkiv.se/video/2188735 Men var är Slädhundstjejernas filmer? Långfärdscyklistbrudarnas filmer? Kajakdrottningarnas? Urkvinnorna som vandrar genom öknen och skidar genom snöstormarna? Hästflickan som rider på sin häst genom Europa? Var är Lars Monsens kvinnliga motpol?
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Lägger till två filmtips som inte är dokumentärer, men bygger på böcker som äventyrerskorna skrivit efter sina vandringar. De liknar varandra i handling (tjej som förlorat sin mamma ger sig av ensam ut i vildmarken för att finna inre frid) men de skiljer sig i mycket annat. Den första (Tracks) är en av de bästa filmer jag någonsin sett, helt underbart vacker och gripande på så många sätt. Den andra (Wild) blev jag besviken på, jag kände aldrig någon inlevelse och kunde inte identifiera mig med huvudkaraktären alls. Tycker ändå det är värt att se båda.

Trailer Tracks:
http://youtu.be/6-DiOyxCQQI

Trailer Wild:
http://youtu.be/tn2-GSqPyl0
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.