Exped liggunderlag delamineras

Även jag har haft ett Synmat som gav upp. Det hade dock hunnit fylla 10 år och var ordentligt välanvänt. Det gav upp en natt i Jotunheimen för 2 år sedan. När första kanalen gav upp med en smäll så gav 2 till upp varpå madrassen antog formen av en vanskapt ballong.
Omöjlig att ligga kvar på.
Men 10 år anser jag nog vara ett bra betyg.
Nu har jag med en tunnare cellplast som backup till mitt nya Exped.
 
Oavsett fabrikat: Jag skulle aldrig ge mig ut på en flerdagsvandring utan också ett (tunt) cellplastunderlag. Det fungerar som "livräddare" om luftmadrassen går sönder, som värmeisolering vid av komfortskäl icke hårdpumpad luftmadrass* och som sitt-/liggunderlag vid pauser och kvällssittning.

* man ligger bekvämast om luftmadrassen har tjockleken nära 0 vid de mest nedtryckta kroppsdelarna (höfterna). Utan cellplastunderlag blir det kallt då. Cellplasten hjälper dessutom till att jämna ut underlaget och skyddar luftmadrassen från punktering. Så jag ser dem absolut som ett system!
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Ingen Panik för den som varit van med 10-15 mm på grus
Går det sönder får man slå upp tältet på vitmossa eller kort ej grov ljung dock ej grön mossa som jag gjorde en gång och det började regna och kom in vatten under tältet det blev fuktigt i yttertältet.
Testa innan som köket osv gick det ej sönder eller luften gick ur på några dagar kommer det att fungera på turen
 
Oavsett fabrikat: Jag skulle aldrig ge mig ut på en flerdagsvandring utan också ett (tunt) cellplastunderlag. Det fungerar som "livräddare" om luftmadrassen går sönder, som värmeisolering vid av komfortskäl icke hårdpumpad luftmadrass* och som sitt-/liggunderlag vid pauser och kvällssittning.

* man ligger bekvämast om luftmadrassen har tjockleken nära 0 vid de mest nedtryckta kroppsdelarna (höfterna). Utan cellplastunderlag blir det kallt då. Cellplasten hjälper dessutom till att jämna ut underlaget och skyddar luftmadrassen från punktering. Så jag ser dem absolut som ett system!
Håller inte med dig, jg ligger bekvämare på ett hårdpumpat liggunderlag- för mej finns ingen poäng att nästan trycka utstickade kroppsdel nästan i backen. Mer luft emellan är skönare för mig. Jag vill mer ligga på än i madrassen.

/Patrik
 
Alla är vi olika. Jag vill ha "lagom" mycket luft i mitt uppblåsbara liggunderlag. Inte för mycket, inte för lite. Jag vill sjunka ner en bit, men inte för mycket. Jag uppfattar hårdpumpat som för hårt för mig.

Jag har alltid med mig ett cellplastunderlag också. Jag ser det både som säkerhet och komfort med det extra underlaget.

För övrigt har vi fyra Exped och ett Therm-a-rest uppblåsbara liggunderlag i familjen. Inget av dem har hittills delaminerat.
 
Nu var det dags för mitt att delamineras (Exped Synmat Winter HL Duo :(

Som tur var så hände det inte ute i ingenstans utan på Gotska sandön där jag fick möjlighet att låna en vanlig madrass från parkförvaltningen.

Många i USA verkar ha haft fått sina utbytta trots efter garantitid (endast ynka 5 år) -- men trots 2 olika försök med den svenska generalagenten så hade jag ingen framgång med detta.

Hade Thermarest haft dubbelbredd så hade jag köpt det -- nu blev det ett Big Agnes Rapide SL Insulated Doublewide. Givet vad jag läst plus egen erfarenhet så kommer jag undvika Exped för liggunderlag och kan nog inte rekommendera dem till andra heller.

Dock verkar de ha den bästa uppblåsningspåsen (Szhnoozel bag)
.
20240908_183909626 (2).JPG
 
Nu var det dags för mitt att delamineras (Exped Synmat Winter HL Duo :(
Trist! Hade singelvarianten av denna som i år gav upp efter sju år (blev till en "osovbar" badboll redan första natten av en tolvdagarstur 😞). Jag har varit nöjd med detta liggunderlag men vågade inte köpa Exped igen. Nu blev det ett Thermarest Neolite Xlite Nxt, ett hekto lättare. Vågar man hoppas på sju år till?

Och håller med om Szhnoozel - bäst! (Tydligen kan man köpa en adapter för att få den att fungera även med Thermarest...)
 
De här problemen med Expeds liggunderlag har funnits i många år, men ändå fortsätter handlarna att sälja dem och lura på till kunderna .

Ingen annan tillverkare än Exped gör så dåliga liggunderlag.
 
Mountain Equipment Aerostat Synthetic 7.0 Reg köptes 2018 och delaminerade efter ett par år. Fick nytt.
2024 var det dags igen under fjällvandringen..... Försökte laga med reparationskittet, men det höll bara halva natten.
Förvarat upphängt i en mörk garderob med jämn temperatur.
Nu blir det "Old-school" med cellplast....
/M
 
Själv tycker jag det är lika bra att köpa "lågpris"-underlag istället, eftersom de ändå inte håller så bra. Mitt senaste var ett Urberg med lite isolering i. Det har funkat bra nu ett par säsonger, och sen lite evazote på det.
 
Haha...har en Thermarest som delaminerats så mycket att jag nu väntar på att resten ska delamineras och det blir en cylinder av hela liggunderlaget...typ. Jag orkar inte ta fram den och visa, men den är hel oanvändbar...
 
Man ska nog ha med sig i sin kalkyl att livslängden på uppblåsbara liggunderlag mer är en fråga om tid än användningsfrekvens.

Får se hur länge mitt Thermarest neoair håller. Det är en annan konstruktion och ett annat material.
Använder det numera enbart vid övernattningar.

På flerdagarsturer har jag återgått till vanligt cellplast, eftersom att det går att lita på.
Komforten är acceptabel, men man får såklart välja en lägerplats som är mjuk (kompakterad mark med sten och rötter går dåligt ihop med cellplast).
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips