Everest Kayak 520 Comp?

Och mer kan man läsa om Johan HÄR

Ps. Johan Björk och jag har inget med varandra att göra trots namnen. Johan Björk ska alltså inte skit för allt jag skrivit. Ds
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Modell & designer

Ja, pratade med Johan Wirsén precis och han bekräftade att det är hans skapelse...... Bra och väldesignad kajak, men eftersom det är Stadiums produkt får jag inte gå in på detaljer. Det överlåter jag åt dom. Jag kommer att titta in hos dom och titta närmare, men som skäddapaddlare är det ingen kajak för mig....

Min rekommendation är att provsitta innan köp åtminstone.

Ha det gott!!

Mats
 
Jag tänkte bidra med lite information om stadiums kajak EVEREST KAYAK 520 COMP eftersom jag nyligen köpt en själv. Det är i själva verket en Tahe Marine Seaspirit med omdesignad däckslayout (2 cm smalare systerkaja till oceanspirit som nyligen vann testet av nybörjarkajaker i Paddling). Den känns väldigt pigg och fin att paddla för mig som är 190/83kg samtidigt som den är stabil (har tidigare provat 6-7 olika kajaker vid hyrtillfällen). Kvaliteten är mycket bra jämfört med många andra kajaker som jag tittat på och dessutom är den snygg i vitt/grått med röda detaljer.

Måste dessutom tipsa om att det går att göra en riktigt bra deal på stadium. Kajaken kostar 13.000 inkl paddel och kapell. Om du blir stadiummedlem får du 10% rabatt på ditt första köp och dessutom 6% bonus att köpa varor för vid årsskiftet. Lägger du till 600 för en fin kolfiberpaddel och 700 för en flytväst är du fortfarande under 13.000 för ett komplett nybörjarkit! Känns som en bra deal!

MVH

Marcus
 
Kayak 500 är i polyeten & är en uppföljare på den Everest V 505 som jag har & é väldigt nöjd med. Har paddlat en hel del i år! :cool:


Frid!
 
Är det någon som vet mera om Kayak 500? Är sugen på att köpa en då man får 20% i rabatt som ny medlem på Stadium.

Jag har bara paddlat några få gånger men bor väldigt nära Arboga ån. Budgeten är begränsad till 10000 för hela paketet inkl flygväst och kajak vagn. Men jag vill inte köpa en kajak som jag tröttar på den 10:e turen.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips