Det här med dunjacka

Har tröttnat på min polartec fleece som förstärkningsplagg, dels för att den inte värmer så bra men också för att den tar mycket plats och väger mycket. Så jag funderar på att köpa en dunjacka. Men det som jag inte blir klok på är hur varm olika jackor är. Om det är 650cui eller 800cui säger inte mig så mycket(eller vad det nu är för enhet dom använder.

Så min fråga är: Hur vet man hur varm jacka är, utan att köpa den och springa ut i skogen.

Om det hjälper så är tänkt användningsområde: Huvudsakigt förstärkningsplagg vid s.k. tresäsongsbruk i fjällen, samt eventuellt i busskuren i Skåne. Jag tycker mig kunna så två typer av jackor som här representeras av dessa två.

http://www.addnature.com/product.aspx?pf_id=PATGONIAMDOWNSWEATERFZIPHOODY_F10
vs.
https://www.addnature.com/product.aspx?dept_id=0&pf_id=MARMOTZEUSJKT_
 
Isoleringsförmågan avgörs av mängden dun och av hur hög kvalité dunet håller. Mängd anges i gram, och är då såklart beroende av hur stort plagget är (100g dun är mycket mer på en väst än en jacka). Kvalitén så som 600+ eller 850 osv betyder så vitt jag vet hur bra dunet fluffar upp sig, dvs. hur mycket luft som det håller. Sen bör nog yttermaterialet påverka till viss del även.

Många tycks vara väldigt nöja med Western Mountaineerings grejer, som den här
http://www.getout.se/sv/artiklar/blackline/western-mountaineering/flash-jacket-herr-brown.html
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Jag har den Patagonia-jackan, men versionen utan huva. Och en Montbell UL Inner Parka, med huva. Mycket varmare och skönare än en vanlig fleece som förstärkningsplagg, närmast så att det kan bli för varmt om man är aktiv, typ går snabbt eller åker skridskor. Men skön värme för mer "passiva" aktiviteter, t ex utförsåkning, eller som rastplagg. Rekommenderas!
Gör att skaljackan som man har till vardags blir riktigt varm och skön också, istället för att ha en fordrad vinterjacka.

I ditt beslut: fundera även på om du vill ha en med eller utan huva. Kan ju bli lite bulkigt att ha under, men skönt om man rastar. För- och nackdelar!

Edit, kom på en grej: ett förtydligande; mina jackor är förstärkningsjackor att ha under skaljackan, inte ovanpå. Då kan man ju även fundera på ytterligare saker, t ex huvan.
 
MonicaKa: Den andra jacka ser ser "fluffigare" ut än patagonia jackan, är det så och i sådana fall: hur mycket varmare är den?
 
Jag har Marmot Zeus jacket och är mycket nöjd med den. Den är inte jätte varm funkar på egenhand ner till -10 med en långärmad tröja under. Zeus är precis som Monica sa en förstärkningsjacka som du har under din skaljacka, jag brukar kombinera med en vindjacka och då klarar jag mig ner till -15 ungefär. Den blir väldigt liten när du komprimerar den och inget man tvekar på att att stoppa ner i väskan på morgonen bara utifall att.

Vill du ha en lättare jacka som du har utan på skaljackan så föreslår jag Marmot Ama Dablam den är lite tjockare än Zeus och försedd med huva. Den väger mer och blir lite större när du komprimerar men ger mer värme.

Innan för eller utan på skaljackan är alltså frågan...
 

Aktuellt

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips från runt om i Norden!
MonicaKa: Den andra jacka ser ser "fluffigare" ut än patagonia jackan, är det så och i sådana fall: hur mycket varmare är den?

Det har jag svårt att säga på rak arm, såklart. Men det är ju luften, fluffet man vill åt! Ju mer fluff, desto varmare. Men det skiljer ju nästan inget i vikt mellan dina 2 alternativ, så om det inte är väldigt stor skillnad i vikt/tjocklek på tyget, så borde det ju vara ungefär lika mycket dunfyllning. Kanske bilden ljuger om fluffet?

Sen beror det ju på om du ska ha jackan inuti skaljacka eller utanpå, om den behöver vara vindtät.
Min "lilla" Montbell är inte vindtät, det läcker in t ex genom blixtlåset, som saknar vindklaff. Men den är ju enbart avsedd för att ha som foder.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.