Lätt dunjacka med ca 100g fyllning

Något som du vet är på väg, eller hoppas du bara? :)
Polackerna påstår att det är på väg, men svävar lite på målet när. De amerikanska patentinnehavarna släpper tydligen inte gärna licensieringen till så pass små tillverkare, men en polsk version är på gång, som - enligt Cumulus produktansvarige - ser ut att bli ännu bättre. I november 2013 trodde han, att den skulle komma "inom 2-4 månader", men vågar inte lova något bestämt datum nu. Kanske lite hysch-hysch-hemligt också. Förhoppningsvis ändå till sommarsäsongen. Jag meddelar om jag fått reda på något.
 
Att det ska vara så svårt att bestämma sig! :)

Som utlovat kommer här en bild där jag jämför med en tröja som inte är så baggy.

TWMFkcf.jpg


Ärmarna på tröjan har samma ytterdiameter som ärmarna på jackan. Det betyder att jackärmarna är lite smalare på insidan eftersom jackan är tjockare.

Den stora skillnaden är att tröjan är lite vidare precis uppe under armarna. Det ser kanske inte ut som mycket, men det känns som att det är stor skillnad.

Jackan är 52 cm bred precis vid armhålorna när den ligger platt på golvet. Tröjan har jag för mig var 57 cm bred.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Polackerna påstår att det är på väg, men svävar lite på målet när. (...) I november 2013 trodde han, att den skulle komma "inom 2-4 månader", men vågar inte lova något bestämt datum nu. (...) Jag meddelar om jag fått reda på något.

Jag blev otålig och mailade Cumulus och frågade :)

Our down suppliers has been promising this kind of down for many months and still nothing happens. We are looking for other sources but unfortunately it might take a while. I can't give you any date, sorry about that.

Ser inte ut som man kommer kunna köpa det inför den här sommar-säsongen i alla fall :(
 
En tom 4 l målarhink fylls med vatten, vägs på vågen. Tarra vågen.
Ta av hinken, tryck ner plastpåsen med det som skall volymbestämmas. Tag upp det igen.
Väg hinken med kvarvarande vatten volymen ges i minus gram, 1 gram = 1 cm3. 1 l = 1000 g.
go tur
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips