då var det dags för nytt tält! behöver lite hjälp

Om HB Nammatj är med på listan så tycker jag också att man kan titta på Kaitum - ungefär samma vikt, lite tunnare väv men mycket mer utrymme, dvs två absider och ingångar och vertikala kortväggar. Jag kör med Kaitum 3 för antingen 2 eller 3 (eller 4 om man är kort och ligger på tvärsen) och tyvärr använder jag inte mitt Nammatj 2 alls lika mycket efter det att jag införskaffade Kaitum 3.
Den enda nackdelen vad jag kan se är priset, men det kostar ju att bo femstjärniga hotell också...
 
Mitt senaste inköp blev ett gul-orange Marmot. Det ger ett mycket trevligare ljus än gröna tält, speciellt när man någon dag behöver vänta ut dåligt väder.
 
Basecamp? Då är väl valet självklart? Det är det i och för sig oftast :)

d1ccd4cc79d138170bca247733e3f169.jpg


Raskesven
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Hej Utsidan! nu är det dags för mig att köpa ett riktigt tält, då jag tidigare använt diverse 99/299/499KR's tält med pressening över på fjället och i skogar, har vält funkat tillochfrån. men efter förra årets fjällresa så var allt jag kunde tänka på var ett nytt tält. suttit och spanat mycket här på forumet och kommit fram till ett par tält. kommer att avända tältet från april till september, tälten jag spanat in är
- HB Nammatj 2
- HB Anjan 2 GT
- HB Nallo 2
- FJ Lightweight 2
- MSR Hubba Hubba
kommer använda tältet både i skog som fjäll i 7 till 14 dagars perioder, kommer för mestadels ha ett basecamp då jag fiskar och gå runt området till olika sjöar osv, så vikten på tältet spelar inte sån stor roll då jag inte ska konka runt på det allt för länge, min längd är 173CM så det borde inte vara nått problem alls. har jag tänkt helt fel i mina tält val? har jag tänkt helt rätt? vad har jag inte tänkt på? grönt eller rött?

// MVH Maxxen

Titta gärna på Helsport Fjellheimen 2 Camp. Rymligt tvåmanstält med GT-absid. Bra vikt, pris, och kvalitet. Har hårdtestat det i Sarek och på andra ställen i fjällvärlden under flera vandringar.

http://www.utsidan.se/reviews/viewreviews.htm?ID=3860
http://www.helsport.no/en/product/TENTS/PRO/Fjellheimen_Camp

Grym rea på Outnorth just nu:

http://www.outnorth.se/helsport/fjellheimen-2-camp.php

/Mats
 
Msr HubbaHubba HP

Kan inte annat än rekommendera vårt HubbaHubba. Köpt via cheaptents.com så blev det även ett bra pris (visserligen två år sen så helt klart läge att räkna på frakt och valutakurs).
 
Nu såg jag här att några rekomenderat bergans kompakt light 2, då det kostar halva priset än dom jag tittat på så kan ja ju ta mellan skillnaden o köpa en ny rygga okså i samma veva (har morsans gammla karrimore 65L från 80talet) känner man sig trygg i ett kompakt light 2 en blåsig fjälldag och är man rädd att det ska regna in ?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips