Byxor för lång och smal kille

Hej Utsidan!

Jag hittade ett par perfekta byxor, men problemet är att benen är för korta. Jag är 205 cm lång och ganska smal så att hitta byxor kan vara väldigt svårt.

Jag ska cykla från Sverige till Sydostasien så jag behöver ett par lätta byxor som tar lite plats i packningen och är behagliga att ha på mig i öknen. De ska gärna vara zip off så jag slipper bära med mig både byxor och shorts.

Nu känns det som jag letat igenom alla butiker och halva internet, men jag tror att den samlade kunskapen här på utsidan kan hjälpa mig.

Vet ni var man kan hitta ett par tunna zip off byxor för en lång och smal kille?
 
Har du tidigare cyklat med zip off? Blixtlåsen brukar på mig kunna ge skavsår redan efter 15 km men du är kanske mer tjockhudig.
go tur
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.
Vet tyvärr inga långa byxor. Men tänker som ovanstående - inte kan man cykla med zip-off's där dragkedjorna dras mot knäna/smalbenen vid varje tramptag. Har du inte cyklat långt i zip-off's förrut så testa innan du ger dig av, ett tips baserat på erfarenhet. :)
 
Byxorna ser inte jättekluriga ut, verkar vara av någon typ av standardmodell. Det här kanske inte är precis svaret du sökte, men ett alternativt sätt att lösa problemet är att leta upp en sömmerska/skräddare av typen "Orkanlia" (se nätet sök på "orkanlia klädabonnemang") och beställa något som passar dig perfekt. Mönster hittar man - förutom i dialog med den som ska sy - t ex i pärmar hos de stora tygbutikerna eller på nätet (http://www.burdastyle.de/), samma med tyger och alla tillbehör. Vill du sy själv (kan vara en väl värd investering om man är lång och har tröttnat på att springa i klädbutiker) är en bra symaskin att leta upp en klassisk begagnad men servad Husqvarna 2000 som finns t ex hos Symaskinsagenturen i Göteborg. Det är en stark och pålitlig maskin, de moderna maskinerna har mer elektronik och plastdetaljer som kan gå sönder, samt kostar betydligt mer om man ska få samma kvalitet kanske 10 ggr så mycket som en begagnad Husqvarna. Mer om detta finns att läsa på diskussionsforum så som www.sysidan.se. Eftersom du är så pass lång (2,05 m) kan det kanske vara en väl värd investering att ha kontakt med en sömmerska eller att kunna sy enklare saker själv, inte minst som du kanske också kan ha glädje av att då och då låta sy även skjortor, kostymskjortor, andra långbyxor, anoraker osv. (Glömde nämna att jag fick boken "Mönsterkonstruktion herrkläder", av Inger Öberg och Hervor Ersman, rekommenderad på en sykurs, där finns basmönster till "allting")..Är själv lite för lång, 1,80 cm, vet hur det är att jaga runt efter byxor med extralånga byxben eller (i mitt fall) blusar med extra långa ärmar... :-( Jag måste ofta specialbeställa jackor i XXL från Bergans i Norge via Alewald, då deras webbutik i Norge inte säljer direkt på Sverige. Dessutom råkar jag ofta ut för att jag inte kan få den färg jag vill ha, utan får ta den färg som finns. Apropå det, har du kikat på deras sortiment?

Just vad det gäller byxorna du valt, kanske det allra enklaste är att köpa dem och låta en sömmerska sy i en förlängning i något snyggt passande tyg mitt på låret, som en rand, och längst ned, som ännu en rand. Väljer man rätt tyg kan det se ut som en design-detalj.
 
Tack så mycket för era svar!

Att sy om byxorna känns inte aktuellt för just detta par, så att inhandla en symaskin och lära sig så får bli ett projekt för framtiden.

Även om byxorna känns sköna när jag cyklar med dem ute på gatan kan jag förstå vad ni menar. Jag liter på er erfarenhet och lämnar tillbaka byxorna imorgon. Det får bli ett par långbyxor och ett par kortbyxor helt enkelt.
 
Tack så mycket för era svar!

Att sy om byxorna känns inte aktuellt för just detta par, så att inhandla en symaskin och lära sig så får bli ett projekt för framtiden.

Även om byxorna känns sköna när jag cyklar med dem ute på gatan kan jag förstå vad ni menar. Jag liter på er erfarenhet och lämnar tillbaka byxorna imorgon. Det får bli ett par långbyxor och ett par kortbyxor helt enkelt.

Alternativt kan du ju alltid pröva att gå till en sömmerska, och säga att du vill att de syr upp ett par "zip-off". Här har någon händig person gjort detta själv: https://fabricateandmira.wordpress.com/tag/how-to-make-zip-off-pants/
 
Tack så mycket för era svar!

Att sy om byxorna känns inte aktuellt för just detta par, så att inhandla en symaskin och lära sig så får bli ett projekt för framtiden.

Även om byxorna känns sköna när jag cyklar med dem ute på gatan kan jag förstå vad ni menar. Jag liter på er erfarenhet och lämnar tillbaka byxorna imorgon. Det får bli ett par långbyxor och ett par kortbyxor helt enkelt.

Är själv 192cm lång och 100kg tung. Har Haglöfs II Mid Fjell Pant i storlek xxl och dessa funkar kanon för mig. Andas väldigt bra, vinden blåser inte igenom, klarar lättare regn samt blir heller aldrig biten av mygg. Alltså täta med bibehållen andningsförmåga. Såg att diverse ställen säljer av Haglöfs Mid Fjell RL som är föregångaren med rå längd = extra långa. Går alltså att justera till önskad benlängd. har själv haft Berguvens rålängdsbyxor på 90-talet och dessa har varit välsydda i bensluten direkt från fabrik. Kan tänka mig att Haglöfs RL också är sydda så att de inte ska fransa sig för de som inte vill ha de kortare. Såg i en sökning "Haglöfs RL" att det fortfarande finns svarta och lejonfärgade kvar på diverse siter.

/Toni
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips