Butik i Malmö?

Är det någon som vet om det finns någon bra klätterbutik i Malmö? Har tänkt införskaffa det mest grundläggande i utrustningsväg som klätterskor, sele, kritpåse mm
Har letat på internet, men hittar inte nån!

Tack på förhand
/Dagge
 
Outside, Naturkompaniet och Tierra

Outside, Naturkompaniet och Tierra känner jag till (bor egentligen i Lund, så det kanske finns fler). Outside har väl mest prylar av det slaget, tror jag, även om det nu för tiden finns ganska få butiker som håller ett stort sortiment med klätterprylar. Det köps billigast på nätet. Hur som helst du frågade efter butikerna.
Enklast är att inte beskriva hur du hittar dem utan att du nyttjar typ http://www.gulasidorna.se och tittar på kartan där, så hittar du lätt dit.
 
Finns bättre

Jag hade valt North Star Trading i Malmberget. Dom har bättre priser och större sortiment. Dessutom är dom väldigt bra att handla av= duktiga, snabba och tillmötesgående.
 
Det är varken dyrt eller jobbigt att åka till Köpenhamn som generellt håller lägre priser och bra mycket större sortiment.
 
Tag sundståget o kliv av på Norreport.
Där i grannskapet hittar du åtminstone 5-6 STORA friluftsbutiker med enormt sortiment. Jag har ingen aning varför så många välsorterade butiker har hamnat i samma kvarter, hur många kompletta alpinist-utrustningar kan man egentligen sälja i Danmark ?

Kommer inte håg vad alla heter men här är namnet på några av dem :
Fjeld o Fritid (2 butiker, 1 outlet med grymma priser)
Eventyrssport
Friluftsland (också 2 butiker tror jag)
Spejder sport

Held o lykke

/C
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.