Buss eller bil till Grövelsjön? Parkering?

Snart är det dags för årets vandring och vi sitter och slipar lite på reseplaneringen. Vi väger lite mellan att åka buss till Grövelsjön (vi är bosatta i Dalarna) eller att åka bil. Den avgörande biten är för oss om det finns bra parkering däruppe. Vi planerar att vara borta en veckan, så det bör ju vara någon slags "långtidsparkering" som är ägnad för just det ändamålet och inte bara en parkeringsficka vid sidan av vägen.

Är det någon som vet mer om hur det är?
 
Bussen är bekväm

men det kanske är smidigt för er med bil. Flera parkeringar finns. Mot Långfjället finns en liten nästan vid trädgränsen med infart på grusväg mittemot avtaget mot sjöstugan.

Thure
 
Jag var i Grövelsjöfjällen och vandrade förra veckan, det finns som sagt en stor parkering vid fjällstationen som bör ha plats. Dock så var det rätt mycket bilar där både när jag gick upp på kalfjällen och när jag kom ned igen. Men jag tittade inte så noga, jag tror det fanns gott om parkeringsplats över iaf :)
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Det finns tre stora parkeringar man kan välja efter behov:
1. Vid sjöstugan (som tidigare nämnts)
2. Några hundra meter ned i backen från fjällstationen
3. Precis innan Lövåsgården (sväng av vid Sågliden (norrut), ca 10km öster om vägen upp till fjällstationen). Parkeringen ligger direkt vid fjällfoten.

1 och 2 ligger nära varandra, dvs samma utgångspunkt. 3 ger en lite annan utgångspunkt 10km österut.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips