Broms, Crazy Creek?!

Var precis hos InterSport och skulle köpa en ny broms till mina inlines, men då visade det sig att dom plockat bort alla inlines-prylar :(

Jag måste ha en ny broms!! Någon som vet nån bra sida på nätet där man kan beställa bromsar till Crazy Creek??

Och är det någon som har erfarenhet av olika hårdhet på bromsar?
Min senaste broms tog slut under andra turen!! Originalbromsen höll hela sommaren.

//Gustav\\
 
Hej,
ett alternativ är att ta en bit bildäck och skära/såga till lagom storlek, göra ett hål i som passar befintligt hål på nedsliten bromskloss och sätta fast. Otroligt mkt bättre slitstyrka än på CC ersättningsbromsar som innehåller för lite gummi och för mkt plast (orginalen är bättre).

J
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Jo jag måste bygga mig en ny broms, då alla bromsar är helt slut på InterSports centrallager. Kommer först in nya bromsar nästa säsong. Lite jobbigt när man har tänkt att va i bra form till långfärdsskridskosäsongen!!!

Den dagen jag ska köpa nya inlines, så kommer jag inte köpa ett märke som bara en butikskedja säljer.

Bygga en broms av ett bildäck borde funka, men jag har lite dålig tillgång till gamla bildäck just nu.

Så finns det några andra förslag på hur man bygger en ny broms??

//Gustav\\
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.