Bra scoutkniv?

Hej!

Jag går i scouter och har nu bestämt mig för att köpa ny kniv. Jag funderar på att köpa en "Bear Grylls Ultimate Knife Scout". Anledningen till att jag skriver detta inlägget är för att jag undrar om ni har några andra tips tips på en bra scoutkniv?
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Håller också på en hederlig Morakniv med parerstång. Sköna att hålla i och så gör det inte lika mycket om man tappar dem...
 
En sådan här funkar bra mycket bättre än de här BG-knivarna!
745_9231715f90e57dfb2e6e2f86228655e3.jpg

http://moraofsweden.se/bygg/craftline-q-546-allround-rostfri
 
Tack för tipsen men jag skulle vilja ha något lite mer avancerat t.ex med tändstål och jag vill helst inte ha ett separat tändstål.
 

Aktuellt

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips från runt om i Norden!

29351

Avslutat
Mora

Morakniv Bushcraft Survival kanske faller dig i smaken... Integrerat tändstål och diamantbryne.

Bildkälla: moraofsweden


Mvh troswe
 

Bilagor

  • Morakniv Bushcraft Survival.jpg
    Morakniv Bushcraft Survival.jpg
    15 KB · Visningar: 2,692
  • Orange.jpg
    Orange.jpg
    16.7 KB · Visningar: 3,080
Tack för tipsen men jag skulle vilja ha något lite mer avancerat t.ex med tändstål och jag vill helst inte ha ett separat tändstål.

I så fall hade jag satsat på en Lightmyfire knife
http://www.outnorth.se/light-my-fire/lig-swedish-fireknife.php

Men personligen hade jag nog föredragit en klassisk morakniv med ett löst tändstål. Jag tycker det är smidigare att tända tex köket med ett löst tändstål och ett skrapstål. Risken att råka vifta omkull vindskydd eller kastruller blir större med en kniv och det blir svårare att styra ner gnistan i brännaren.
 
Tack så jättemycket för tipsen! jag tror att jag satsar på en morakniv istället för BG-kniven, eller så behåller jag helt enkelt min gamla kniv och köper ett löst tändstål.
 
parerstång

Det beror lite på ålder och fingerfärdighet men för små scouter tycker jag absolut den med blå handtag är den bästa i tråden hitills - den har en rejäl parerstång så man inte slinter med fingrarna ner på den vassa eggen. Övriga knivar har för lite parerstång för små ovana knivanvändare.
Jag är förvånad över att många knivar som som vill kalla sig överlevnadsknivar inte har bättre parerstänger, t ex fällknivens ASF-serie. Visst kan man på dessa sätta ett lagom lång snöre genom öglan och på den sättet hindra att man slinter mer över eggen men varför inte sätta bit på tvären som stopp?
Att i en överlevnadsituation slinta och skära sig är obra. Visst kan det vara bra friktion i själva handtaget men med funktiga kalla händer tar en metallpinne på tvären stopp på fingrar på avvägar, innan det är för sent.

Min första kniv som juniorscout såg ut så här, fast handtaget var träfärgat och slidan var i ljustbrunt läder och denna säljs ju lägligt nog av scoutvaror
http://www.scoutvaror.se/scoutkniv-sparare

Dock i minsta laget om överlevnad inkluderar spänta ved.

/Patrik, nu med en S1a och en grön mora som liknar den med blått handtag
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.