Bra, (relativt) billig, enkel nybörjarkamera för vandring.

Hej!

Jag älskar att vandra, men saknar en riktigt kamera att ta bilder med, hittills har det blivit mobilen. Saken är den att jag sannolikt inte kommer använda kameran till något annat än när jag är ute och vandrar, inget nämnvärt användande i alla fall. Är nybörjare på sånt här och är i nuläget egentligen inte ute efter att bli mer engagerad i det heller, utan vill bara kunna ta fina bilder för att kolla på i efterhand och visa för nära och kära. Hade det inte varit för den förhållandevis dåliga batteritiden hade jag nog hållit mig till mobilen faktiskt, så jag är helt enkelt ute efter en nybörjarvänlig kamera som tar schyssta bilder men inte kostar skjortan då jag antagligen inte kommer använda den till så mycket annat.
 
Jag köpte Tough-4 i somras och kan inte ens rekommendera det. Dåliga bilder och sämre än jagh hade tagit med min gamla Canon Powershot med 0,5 mindre storlek.

Jag har inte försökat att bättra bilder med RAW. Men jag tror att man skulle inte köpa Olympus T-4 för att ta vybilder.
 

85662

Avstängd
Sony rx100 är fantastiska små kameror och den kamera jag kanske varit mest nöjd med till vandring. Den är inte väderskyddad men den är så liten och smidig att det inte är det minsta jobbigt att stoppa den i en vattentät påse innan man stoppar ner den i fickan.

Kika gärna runt på recensioner. Den första utgåvan är fortfarande jättebra och har kommit ner hyfsat i pris.

Tyvärr blev min stulen och det har bara aldrig blivit av att jag ersatte den, så nu är jag tillbaka i att ha en större och mer komplicerad kamera liggandes nedpackad i väskan större delen av turerna.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips