bra butiker i new york?

tyckte också att det verkade lite tunt. några mer förslag? paragon verkade vara lite bättre.
 
Sjekket websiden deres. Det virket ikke som de hadde så stort utvalg. Er utvalget i butikken bedre? Skal over dammen snart.

Deras butik är mycket mer välsorterad än deras hemsida. Jag blev också lite misstänksam när jag såg hemsidan. Men de har mycket grejor, om än insprängt på väldigt liten yta.

I övrigt kan jag rekommendera www.moosejaw.com. Beställde från dem till hotellet.
 
Hilleberg?

Nu när vi redan är inne på New York butiker, finns det några bra ställen att köpa Hillebergtält där? eller är det postorder till hotellet som gäller?

/m
 
har precis kommit hem från new york. var på bode paragon och tent and trail. Båda var intressanta men rätt så olika. paragon hade flera våningar och rätt mycket grejer, alltifrån cyklar till sport klockor. På utrustnings sidan fanns de stora märkena som arcteryx och marmot samt north face givetvis. Personalen var ok men kanske inte riktiga entusiaster. Den andra butiken, tent and trails var min favorit. Den bestod av två våningar som var proppfyllda med uteliv grejer. Det var så trångt att två personer inte kunde vistas i bredd i gångarna. Priserna var mycket bra, exempelvis kostade megalite från western mountainering 260 $ vilket är helt ok. Personalen var mycket kunnig och jag kan starkt rekommendera butiken.
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Mailade runt till lite olika handlare och fick detta till svar gällande att köpa Hillebergtält..

"Unfortunately due to New York State fire laws we are not permitted to sell Hilleberg tents."

Intressant, hur ska jag då lyckas köpa mig ett hilleberg tält i NYC? Kan man köra postorder från moontrail.com kanske? Eller gäller FireLaws då med?

/m
 
Hur är det med klättergrejer i butikerna? Letar främst BD. Även golitegrejer är av inresse om de ligger bra i pris
 
Egna märken och outlets

Det vore intressant att veta lite mer om kedjornas egna märken och billighetsmärken som McKinley, Everest.

Borde det inte finnas outlets med friluftsgrejer också?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips