Bohuslän - Vinternberget

Funderar på att klättra "En annan ekled" - "zick-zack" vid vinternberget men har inte träffat någon som klättrat denna. Är den välsäkrad? Finns det firningsankare att ta sig ner efteråt?
 
Funderar på att klättra "En annan ekled" - "zick-zack" vid vinternberget men har inte träffat någon som klättrat denna. Är den välsäkrad? Finns det firningsankare att ta sig ner efteråt?

Har inte klättrat någon av lederna själv, men "En annan ekled" verkar ju vara välsäkrad, enligt bohusföraren ivf:

bohusföraren sa:
*10 En annan ekled 6- 20m
Lars Grankvist, Niklas Björnestedt -85
Denna led startar från marken runt hörnet th om stora väggen och följer en tydlig spricka till en hylla 20m upp. Starta under sprickan vid eken en bit upp i stenskravlet. Välsäkrad.

5. **Zick-Zack 5+ 40m
Brant klättring th om stora väggens högra hörn. Leden startar från standen på En annan ekled. Exponerad klättring i brant terräng gör leden till en verklig utmaning. Följ rampen åt v. Vid rampens slut kliv upp åt höger i början på spricksystemet. Efter brant klättring avslutas leden med en mycket delikat passage uppför en liten vägg.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Har inte klättrat berörda leder själv, men när herrar Svadängs och Grankvist karakteriserar något som välsäkrat finns det all anledning till försiktighet. I synnerhet Lasse Svadängs är berömd/beryktad för sitt extrema ledarpsyke och många av hans leder är mentala horrors. Som sagt: "välsäkrat" är någonting högst relativt.
 
Det är ju efter 15/7 så det går väl fint.
Inte vart där de sista åren men vad jag kommer ihåg så är dom just bra o välsäkrade. Betydligt mer överkomliga än de andra lederna på berget.
Normalt rack.
God tur/JO
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
De är välsäkrade, däremot så svänger Zick-Zack lite fram och tillbaka så man får tänka på repdraget. Kan vara bra med dubbelrep, men det går säkert bra utan också om man har med sig några långslingor. Kommer inte ihåg hur man tog sig ner.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.