Biten av fjällen - nybörjare som ska köpa tält

Hej!

Det tog alltför många år för mig att upptäcka vandring, men efter en tur till Lunndörspasset har jag blivit biten.

Det gamla stora tunga campingtältet ska säljas och nytt inköpas. Jag letar efter ett 3-säsongers med plats för min hustru och mig. Lätt att resa även när det regnar och blåser.

Jag funderar på Niak, Rogen eller ett tält från Helsport. Jag har letat på forum och hemsidor, men har inte lyckats "känna" på något av tälten och behöver därför råd från er vana vandrare.

Tack på förhand!

Henrik
 
Nallo 2 eller 3

eller Bergans trollhetta 3 om ni oftast är 2personer, trollhetta 2 om ni bara ibland är 2.
 
Av de tre tälten skulle jag valt Rogen, pga varsin absid. Den som ligger innerst i Niak måste klättra över den andra om hen vill gå ut och kissa, tex. Kolla också på Anjan, kanske 2GT. Hilleberg släpper ett omdesignat Anjan nästa år.
 
Tack ska kolla på tälten ni rekommenderar. De flesta vandringar blir troligtvis utan hustrun så vikten ska helst vara så låg som möjligt.
 
Dragigt Rogen?

Jag är skeptisk till Rogens två myggnätsdörrar utan möjlighet att täcka för. Det kan bli dragigt och kallt!
Men designen med två ingångar/absider är bra.Det finns andra fabrikat med liknande tält, exempelvis Exped Venus II (med varianterna UL och Extreme)
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Nej, man måste inte sikta på Hilleberg med det första försöksskottet...

Kolla in Urberg Rapadalen (eller deras 2-personers tunneltält) - kostnadseffektivt så det förslår
och klart godkänt konstruktionsmässigt för 3-säsongersbruk. Jag är mycket nöjd med mitt Rapadalen,
och så är även en kollega som köpte ett likadant efter att ha kollat på mitt...

PS
Passa på när Outnorth kastar på dig en bra rabatt, 20% på listpriset är inte ovanligt...
 
Tack ska kolla på tälten ni rekommenderar. De flesta vandringar blir troligtvis utan hustrun så vikten ska helst vara så låg som möjligt.

Berätta gärna vad ni tycker är en okej vikt, för det kommer tillsammans med pris vara det mest utmärkande kriteriet. Att det ofta ska vara för en person men funka för 2 i svenskt tre-säsongs-sammanhang är väl kraven hitintills. Det finns det nog många tält som kan göra för 4 kilo, lite färre för 1,5 kilo t. ex.
 
Jag bar ett tält på 4.2 kilo i somras, kamratens vägde 1.5. Så lite avundsjuk blev jag. Idealiskt vore max 2 kilo


Skickat från min iPhone med Tapatalk
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips