Bestiga Kebnekaise - tips för första gången

Som Vanish skriver, gå västra leden om ni inte kostar på er guide!
Om ni tycker det är värt extra kostnaden för guide är annars östra leden mindre upp och ner och mer spännande ( över glaciär plus lätt klättring - som "alla" som inte har svår svindel brukar klara ) - det går dagliga turer om vädret tillåter från fjällstationen, kolla på turistföreningens hemsida vad de tar för det, och om ni kan förboka.
Jag har gått flera olika vägar upp, men aldrig västra leden, så den kan jag tyvärr inte kommentera - utom att många ser ganska trötta ut när de kommer ner från den.

Okej, men du rekommenderar Tarfala som nummer ett ifall vi har tid för extra "utflykter"?

Skickat från min D5803 via Tapatalk
 
Okej, men du rekommenderar Tarfala som nummer ett ifall vi har tid för extra "utflykter"?

Skickat från min D5803 via Tapatalk

Tarfala är inte illa som mål, men om ni vill testa era gränser lite så föreslår jag att ni tar turen upp på Tuolpagorni (stavning?). Fjällstationen har organiserade turer dit, och på vägen upp går man längs med en bergskam, med _många_ meters fritt fall på båda sidor om sig.Jättekul vandring tycker jag, men absolut inget för den med minsta anlag för svindel!
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
En tur upp till Tarfala är inte alltför tung - man kan vilja ta det lugnt före eller efter toppen - men ger samtidigt fina utsikter över flera stora glaciärer och upp mot toppen vid god sikt.
Tuolpagorni är också kul, om den guidas den dag vill gå den och om man inte slitit ut sig på toppturen.
 
Hej och tack för info!

(håller på att google samtidigt)

Går det att ta buss ända fram till Kebnekaise fjällstation, är de värt att skippa den gångbiten mellan nikkaloukta och fjällstationen , är ju enda två dagar och vi kan nog inte ta hela veckan ledigt.

Men nu pratar du om västra och östra leden, är det inte södra amatörer brukar gå och norra är den jobbiga med guide?
Eller är det så att vänstra är bättre än södra?

Är det glaciärer vid höghöjdsdalen Tarfala även på sommaren?

Är det här Singistugorna? : http://2.bp.blogspot.com/-7kfzU5R5ACY/UjdjzjqXLJI/AAAAAAAACoA/oPCIhqROJCY/s1600/IMG_9935.JPG

Vill man inte vandra de 19 kilometrarna mellan Nikka och Keb och är vid stadd kassa kan man åka helikopter. Det är framförallt skönt när man förstört knäna på väg ner från toppen (egen erferanhet).
 
Vill man inte vandra de 19 kilometrarna mellan Nikka och Keb och är vid stadd kassa kan man åka helikopter. Det är framförallt skönt när man förstört knäna på väg ner från toppen (egen erferanhet).

Vad kostar en knä-skonar-flygtur då? :)
Skulle ju vara en upplevelse för barnen också att få åka lite helikopter
 

avslutad210712

Gäst
...

och om ni kan förboka.

...

Det är väl så att STFs tur via Östra leden måste förbokas eftersom man skall vara med på en genomgång kvällen innan man skall upp.

Vad ingår:
- Guide
- Säkerhetsutrustning (klättersele, hjälm samt gemensam utrustning för gruppen)
- Vandringsstavar och dagstursryggsäck
- Lunchpaket
- Logi ingår ej
- Obligatoriskt informationsmöte kvällen innan kl 20.00 på stationen.

[Ändrat]

https://www.svenskaturistforeningen.se/aktiviteter/kebnekaise-topptur-sommar-2016/
 
Sedan behöver man inte spilla tid i björkskogen mellan Nikka och Fjällstationen om du tar helikoptern. Där får du två extra dagar att göra annat roligt.
 
Lånar den här tråden lite..

Vi tänkte som nybörjare stugvandra Abisko - Nikkaluokta i september, med ett toppförsök planerat.
Min fråga är om man ska försöka ta toppen från Singi eller om det är bättre att köra västra leden från stationen. Nackdelen som jag ser det med att gå från Singi är att vi har med packning då, kan man dumpa den i kaffedalen utan problem?
Tips och råd?
 
Du kan med fördel utgå från kaffedalen det sparar ni många höjdmeter på. utrustning har jag aldrig blivit av med där uppe (har varit där 12 gånger) men jag skulle nog gömma utrustningen lite ändå.
 
Lånar den här tråden lite..

Vi tänkte som nybörjare stugvandra Abisko - Nikkaluokta i september, med ett toppförsök planerat.
Min fråga är om man ska försöka ta toppen från Singi eller om det är bättre att köra västra leden från stationen. Nackdelen som jag ser det med att gå från Singi är att vi har med packning då, kan man dumpa den i kaffedalen utan problem?
Tips och råd?

Inga problem att gå upp i Kaffedalen och där ansluta till Västra leden uppför Kebnekaise. I normalfallet inga problem att lämna ryggsäckar men ta med värdesaker. Det är många höjdmeter upp och ned att bära tung packning. Ända anledningen att bära upp packningen är om ni väljer att på väg ner gå upp över Vierramvare och ner längs Västra leden i Kitteldalen och vidare mot fjällstationen.
 
Vi har kommit från Sälkahållet och övernattat innan Kaffedalen. Inga problem att lämna ryggan i dalen. Vem skulle vilja bära extra därifrån. Lämnar man ryggan där man kommit till dalen då kommer inte lemmeltågen dit.Visst blir det härligt jobbigt att släpa allt upp till Vierramvarre , men någonlunda kondis borde det gå.
Vi tältade på första lämpliga ställen efter Kittelbäcken sent på kvällen. Hunden var så trött att sov till tolv på nästa dag och orkade inte gå och kissa längre än till tälltsnöret.
Tarfala ett måste.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips