Bestiga berg med begränsad budget?

Hejsan alla!

Jag hade planerat en resa till Marocko i slutet på september som nu blir inställd pga flera omständigheter. I min ålder med eget hus, bil osv är det inte så lätt att spara ihop pengar till en kostsam klättring på något av dom mer kända bergen.

Min fråga iaf är som följer:
Vilket berg går att klättra för typ 10-15000 kr. (i september). Vill gärna till Alperna/Kaukasus alternativt Tyrolen.

Eftersom jag inte är så väldans rutinerad (än!) så vill jag helst inte göra en soloklättring.

Tacksam för svar!
 
Charmonix

MT Blanc kan jag rekomendera.

Det är ett ganska högt berg (europas högsta) och det kostar inget att ta sig upp på berget förrutom om man inte vill gå hela vägen utan ta rälsbanan upp till bergets fot från byn.
Ett liftkort för ett par dagar var inte så dyrt.
Man måste vänja sig lite vid den tunna luften och då kan det vara bra att ta linbanan upp till Aguill du midi

Det finns ett flertal leder upp till toppen både svåra och lite lättare.

Kostnaden du har är för resan bil är ett bra alternativ.
Boendet går att få tag i billigt på vandrarhem.
Utrustningen det du inte har går att hyra där nere det är nästan billigare att köpa hemma än att hyra.

Om du vill ta det lite lättare så bör du övernatta i en stuga på vägen upp till en viss kostnad.

Jag kan hjälpa dig med adresser till det mesta om du skickar mig ett mail eller ett personlig meddelande så kan du få länkar.

MVH
zzeezz
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Mt Blanc grejar du med den budgeten. Men det är inte Europas högsta berg. Mt Blanc kvalar inte ens in på 10 i top listan.

Är du rikitigt snål kan du nog greja Kilimanjaro om du tar någon dag mindre i acklimatisering. Inte att rekommendera men görs ganska ofta av folk med tajt budget.

Finns många toppar i Norge också.
 
Har kikat lite på Mt. Blanc och är fruktansvärt sugen, funderar på att ta ett tåg ner men jag har inte kollat med priser osv. Tillstånd är inget man behöver va?

Norge ska jag till i slutet på augusti i vilket fall, var där förra året och tog glittertind från spiterstulen. Funderar på att ta glittertind igen fast från gjendeshejm och sedan ta trippen tvärs över dalen som går mellan gjendeshejm/spiterstulen för att sedan klättra över kammen där och bestiga berget som ligger söder om spiterstulen (vet ej vad det heter).
 
En tur till alperna är inte så dyrt. Flyg runt 2000. Tåg på plats. Glöm inte halbfahrkarte i Schweiz. Gäller också på linbanorna. Åker ner till Zermatt nu på måndag. Räknar med ca 5000 totalt med linbanor. Bor i tält. Mat ej inräknat. Har egen utrustning, som kostar en del. Går att hyra.

Finns massor att göra i alperna. Bra toppar på 3000 m, massor av Via Ferrata i olika svårighetsgrader och så givetvis 4000-topparna. Billigast är att åka med erfarna kompisar. Att hyra guide kostar en hel del. Och steget från Glittertind till säg Castor eller Pollux är inte något man gör själv eller med hjälp av en bok. En prisvärd väg in solo kan vara UCPA (t o m v 36). Har inte provat själv, men hört bra omdömen. En veckas alpinism-kurs kostar 6000-6700 med guider, utrustning, mat och boende. Med billigt flyg till Geneve o lokaltransport klarar du dig under 10000. Visst, dyrare än en sista minuten till playan, men vilka upplevelser sedan. De har även bestigning av Mt Blanc 2v för ca 14000.

Inget tillstånd på Mt Blanc, men inte heller ett soloberg. Och engelskspråkiga guider verkar ta bra betalt...

Till topps!

Anders
 
Om du har 10-15 tusen att lägga ut, så finns det ganska många berg du har råd med. Dock förutsätter det att du har utrustningen. Måste du köpa/hyra denna så blir kostnadsbilden en helt annan. Men om du tänker satsa på alpinism, så måste du ju ändå köpa grejerna förr eller senare. Ett råd är att inte köpa budget, utan köp verkligen kvalité. Du tjänar på det i längden, trots att plånboken får lida tillfälligt.

Jag kan tipsa om några berg som inte blev alltför dyra, t.ex. Elbrus för 11550 kr. Kilimanjaro tror jag kan bli svårt att göra under 15000, själv landade jag på 20600 och då tror jag att jag hittade ett av de billigaste alternativen.

Annars har du Alperna, precis som Anders V, tipsar om. 5000kr tar dig till Mt Blancs topp, bara du har utrustningen och sällskap (förstås inte guide).

Mvh /Joel
 
Hur går planerna ?

Har själv varit sugen på att bestiga något berg och Eldbrus står högt på listan. Men som du säger kan budgeten vara begränsad när man inte kan lägga hela lönen på det man vill.....

Säg gärna till om du känner till någon 'Expedition' till Eldbrus som man kan delta i :)
 
Att föreslå Pathfinder i en tråd med rubriken 'begränsad budget' blir ju lite av komik. De kommer dessutom antagligen inte åka mer till Elbrus då svenska försäkringar inte gäller där längre då det mer eller mindre räknas som en krigszon.

Jag känner få personer som lyckas genomföra ett flertal expeditioner framgångsrikt helt utan sponsring och som håller hårt i pengarna, Joel "Polarnatt" är helt klart en av dem och hans blogg är en riklig databas med hur man går tillväga.
 
Man behöver ju inte bestiga Mont Blanc med UCPA, är man nybörjare kan man ju ta deras nybörjarkurs i alpinism, i det ingår ju toppbestigningar som säkert också är mycket fina, om än inte lika många meter över havet.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips