Bergaus?

Jag har googlat runt lite på jakt efter Bergaus hemsida, men det var inte så enkelt, jag hittar varken deras hemsida eller någon nätbutik som säljer deras GTX jackor och andra lätta plagg.

Kanske är det någon av er välinformerade Utsidanmedlemmar som vet?

/A
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Re: Berghaus

lowe; sa:
Kolla Jary´s i Växjö. Han plockar hem Berghaus.

Skulle föreslå att du istället vänder dig utomlands i din jakt på en Berghaus. T ex Tyskland och i vissa fall England har betydligt bättre/lägre priser än vad någon säljare kan matcha i Sverige.

/Johan ES
 
Billigare?

Johan S:
Ja, det gäller väl alla märken och produkter inom friluftsliv isåfall..?
 
Netshopping?

Johan S:
Om nu inte priset alltid avgör konsumtionen, så finns det avgjorda fördelar i att kunna prova grejor, utan krångel med returer och återbetalningar. Dessutom, det kan vara trevligt med personlig service...ett litet tips, bara.
 
Re: Netshopping?

lowe; sa:
Johan S:
Om nu inte priset alltid avgör konsumtionen, så finns det avgjorda fördelar i att kunna prova grejor, utan krångel med returer och återbetalningar. Dessutom, det kan vara trevligt med personlig service...ett litet tips, bara.

När jag t ex köper nya kängor eller ny ryggsäck, provar jag först i Sverige för att sedan beställa från Tyskland. Den personliga servicen man får i en butik i Sverige motiverar inte de högre priserna.

Är jag osäker på storleken vid en internetbeställning brukar jag skicka ett mail med mina mått. Det har aldrig varit något problem hittils. Dessutom är mina erfarenheter att utländska företag är betydligt bättre på kundrelationer än motsvarande i Sverige.

/Johan ES
 
touché

Johan:
Ja, du provar först för att sedan beställa...Det kan ju ha varit skälet till varför jag tipsade om leverantör i Sverige! Och grattis att du passar så bra i de europeiska måttabellerna, även om det krävs mer för att du ska trivas med en ryggsäck exempelvis.
 
Re: Re: Netshopping?

Johan.E.S.; sa:
När jag t ex köper nya kängor eller ny ryggsäck, provar jag först i Sverige för att sedan beställa från Tyskland. Den personliga servicen man får i en butik i Sverige motiverar inte de högre priserna.


/Johan ES

Smart..

Det finns en anledning att de lokala friluftshandlarna går under till förmån för de stora kedjorna som ingen gillar ändå.. Det finns en anledning till att de flesta som idag jobbar på de stora kedjorna inte kan mer än att klämma finnar och pilla näsan..

Nää, kan man nyttja deras tjänster så kan man fan betala för dom! usch..
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips