Bensin till köket

Enbart använt bensin i mitt multibränslekök som jag främst använt på resor i Afrika. Funkat kanon, kanske inte nyttigast, men lätt att få tag i =)
 
I mitt optimus nova kör jag akrylat-bensin från färgaffären och det är av lathet/enkelhet för att slippa bära på två olika bränslen - bensin förvärmer ju sig själv om man säger så. Då jag inte nyttjar så många liter per år har jag inte kollat priset så noga. Sommartid föredrar jag trangia med gasadapter pga gasens enkla värmereglering. På Elbrus för många år sedan körde vi med lokal bensin från bilmacken - lite mer sotig rök och rengöring med nål lite oftare men annars inga problem.

/Patrik
 
Har själv inte använt bensin ännu.
Här anteckningar som jag sparat:
Produktbeskrivning: http://www.primus.se/power-fuel
Primus PowerFuel är en mycket avancerad petroleumblandning som ger en synnerligen ren förbränning med överlägsen effekt, högre än andra flytande bränslen, såsom fotogen, diesel och lacknafta etc. Den har specialframställts för maximal prestanda.
Power Fuel 1 liter kostar ca 79 kr i frilufts affär.
Subject: Heptan = kemsikt ren bensinen )
. Handelsvaran heter Heptan och kallas "White Gas" på int. friluftsspråk.
 
Ohh tack. Ska testa lite olika. Måste lista ut ungefärlig bränsleåtgång också vid olika temperaturer...
Intressant notis .
Förmodligen bra beräkningar som jag sparat inför egen planering.
Det får bli 2 liter bensin med på turen .En vecka 2 personer?.
Jag har för mig att jag gjorde av med precis 2st 0,45l-flaskor sist.
2pers
Det var 7 dagar och 6 nätter.hade 3st flaskor á 0,45l med mig.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!
Angående förbrukning: Björkliden, sju dagar och sex nätter, två personer, ganska milt väder (ungefär -5), powefuel. Gick åt ungefär en liter, vi hade egentorkad mat med oss och smälte snö! Trangia Omnilite Ti är köksmodellen!
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.