BDU-byxor

BDU - Battle Dress Uniform

Detta är den Amerikanska krigsmaktens uniformsbyxa. Visst skulle den nog funka att vandra i, väldigt många soldater gör ju det varje dag. En sak du dock bör tänka på om du ska köpa dessa byxor är kvaliteten, då dessa byxor har kopierats fler gånger än man kan räkna upp. Snacka helst med nån i en burik med erfarenhet och be att få prova orginal. Många av kopiorna är nämligen gjorda för "street-use" och då håller sömmar etc inte samma kvalitet.

/Martin
 
Se också till att du får rätt tyg.
Ska du ha dem till vandring är det polyester/bomull du ska ha; är det till resa och vardag är helbomull att föredra.
Jag har träffat amerikanska soldater på Balkan som gick omkring och frös i sina bomulls-BDU på vintern - inget bra val.

Passformen brukar vara fin om man inte råkar vara över meddellängd. Jag tycker själv att det är en snygg bralla - det är också den vanligaste kammobrallan man ser på kidsen på stan.

Eftersom amrisarna stoppar ner sina byxben i kängan finns det ingen solid benförslutning (som på svenska byxor), utan bara en enkel dragsko med snöre som man får knyta.
En fördel är att de finns i många olika färger och mönster - från diskret marinblått till vetebullskamouflage (sånt de hade i Gulfkriget).

Hur som helst - skulle jag inte hitta BDU-brallor för under 350 kr skulle jag köpa ett par Fjällbyxor från ITAB.
 
mojmoj; sa:
Byxor att vandra i. Har fått nys om nåt som kallas "BDU-byxor". Vad är det för något?

Som andra i tråden har informerat är detta militärbyxor från am. försvaret, modell M/65. Jag har ett par svarta själv och tycker de är ganska bra - inte minst för de är svarta (går inte gärna omkring i militärgröna eller camouflagefärgade kläder).

De nackdelar jag har märkt är att de är lite sladdriga (om du jämför med M/59), samt att benfickorna inte har dragkejda (som M/90).

Finns på Military Shop (se ovan), samt på:

http://www.garderoben.se

/Mats
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips