Bästa Allround GPS:en

Vilken är den besta Allround gps:en, då menar jag en GPS som pallar både friluftslivets väderbelastningar och går att använda i bilen.
 
Jag håller med Greenjuice. Har själv en 60CSX som fungerar till friluftsliv, bil och båt. Det är en bra kompromiss för mina behov.
 
Har själv en Magellan eXplorist 600 som jag använder vid vandring, kajak och mc åkning.
Handhavandet funkar även med handskar om än lite besvärligare.
Tycker att den är smidig och enkel i designen utan utstickande prylar.
Största minuset ur min synvinkel är ju det obefintliga mjukvarustödet för apple.
 
Garmin Qwest

Köp en Garmin Qwest ll med Friluftskartan Pro karta! jag använder min Qwest på skogspromenader, i bilen, på MC n. Den går även att ha på sjön , men den har lite litet fönster för plotter.
 
Quest II har uppladdningsbara batterier. Det är ofta fiffigare att kunna byta batterier. Håller med greenjuice. Även 76CSx kan vara ett alternativ, om du vill ha en GPS som flyter. Jag har en själv.
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 9 kommentarer
RPDA Fujitsu/Siemens Pocket Loox N560e(p)

Utan konkurens RPDA Fujitsu/Siemens Pocket Loox N560e(p), vägvisningsprogramvaran Tomtom 6 och Navigationsprogramvaran Fugawi Global Navigator

Några fördelar för N560e(p) som konkurenterna saknar.

1. Tydlig 3,5" skärm med 65000 färger
2. Kan använda Svenska kartor fån Lantmäteriverket (Originalkartor)
3. Kan använda Svenska sjökort med originaldata från Sjöfartsverket
3. kan användas som MP3 spelare
4. kan kopplas till WlLAN för surfning på Internet
5 . GPS mottagare av bästa sort SiRF III
6. Kan hantera skannade kartor, sjökort och digitala bilder som kalibrerats i PC programmet.
7. lätt och smidig överföring av data och kartor mellan PC och RPDA.

/Göran
 
Men stämmer det?

Utan konkurens RPDA Fujitsu/Siemens Pocket Loox N560e(p), vägvisningsprogramvaran Tomtom 6 och Navigationsprogramvaran Fugawi Global Navigator

Några fördelar för N560e(p) som konkurenterna saknar.
Klipp
5 . GPS mottagare av bästa sort SiRF III
Klipp
/Göran

Är det verkligen bara den som har Sirf III? Då måste jag ha blivit lurad.

Mikael
 
Nej du är nog inte lurad Mikael

Om vi ändrar texten till:

"Några fördelar för N560e(p) som många av konkurenterna saknar."

Så stämmer det ju.

Ber om ursäkt för detta.

/Göran
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips