Bära barn och packning, i regn

Jag och lilltjejen (snart ett år) går på dagliga promenader i skogen. Hon sitter i sin Sutemi-sele och vi trivs båda bra med det. Vi tänker oss att börja gå längre sträckor, med mat och vila ute. Med det kommer två problem som vi hittills inte lyckats lösa på något bra sätt. För det första behöver vi få med en del packning. Selen har ingen packficka att tala om. Ryggsäck på magen funkar sådär. För det andra behöver vi skydd mot regn under gång. Paraply funkar OK, men det blir lite besvärligt i skogen och med hundkoppel mm att hålla koll på.

Ni som vandrar med barn i sele eller sjal, hur har ni löst detta? Den enklaste lösningen vore väl att köpa en bärstol, men det vore kul att lösa det på annat sätt!

MVH
/Mikael
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Alternativet till att ha ryggsäck på magen är väl att ha barnet på magen och ryggsäcken på ryggen, om man inte får plats med packningen i en midjeväska, för i så fall är det väldigt bra.

Regnet tycker jag också är enklast att lösa med barnet på magen, genom att sätta barnet under regnjackan, dra upp dragkedjan så långt det går, täcka öppningen med en till regnjacka över barnet, och knyta ärmarna runt mig själv (om man har så mågna regnjackor alltså).
 
Poncho

Hittar du en regnponcho med knappslå fram har du löst problemet. Huvan över barnets huvud och ditt eget ut genom knappslån. Det funkade med bärsjal i varje fall! Anna
 
Nu står det ju inte vad "längre sträckor" innebär men jag brukar ta lillkillen på axlarna. Du kan inte gå hela Kungsleden så, men halvtimmespass går fint. Två, tre halvtimmespass brukar motsvara ett bra avstånd till kommunikationer o civilisation. En hög ryggsäck o barn på mindre än femton kilo underlättar ju. Regnet stängs lättast ute med regnkläder. Ett galonställ till tösen går att få för en eller två hudralappar.
 
Tack för intressanta synpunkter!
Hunden kan tyvärr inte bära och dottern trivs bäst på ryggen.

Regnponcholösningen låter ju tilltalande enkel. Har hört att vissa använder en poncho med två huvor. Vet inte om det bara är hemmabyggen eller om det finns något sådant att köpa. Någon som vet? Provat?

Vet inte att jag klarar att bära tösen på axlarna på ojämn mark med kopplet i ena handen. Hon är ganska rörlig på ryggen. Men det tål att tänkas vidare på, måste nog prova!

Inga andra smarta idéer för packningen, med selen kvar?

MVH
/Mikael
 
Ramförlängare...

Snart ett år. Vår lösning fungerar nog inte ännu, men till nästa års fjällvandring kanske. Från det att barnen ville gå vissa sträckor själva fick de sin sittplats ovanpå pappas ramsäck. En skarja med ramförlängare och en packrem från ramförlängaren runt barnets midja har räckt för våra. Någonstans runt ett och etthalvt år brukar de inse att man ramlar om man kavar runt för mycket...
Barnet ska alltså ha remmen som ryggstöd, inte vara fastsurrat! Inget av våra tre har ramlat ner på det här sättet. Barn som bärs från det att de är små utvecklar en fantastisk balanskänsla och brukar sällan ramla överhuvudtaget. Mindre barn går att stoppa ner i ryggsäcken, då har Du packning i mitten av säcken och sätter barnet grensle ovanpå, allt inne i säcken. En bit liggunderlag ytterst kan stötta ett litet barn. Hälsar Anna
 
Tack för bra tips! Har tom börjat fundera över ramsäck (måste ändå byta ryggsäck snart). Är nu åter från semestern som inte bjöd på något vått väder på vandringarna :). Men nu skvalar det. Är det någon som har fler tips för tösens regnskydd med vår befintliga bärutrustning (bärsele)?

MVH
/Mikael
 
Rent spontant och utan att testa det vore en idé att använda barnvagnstillverkaren Brios regnponcho som säljs till deras sulkymodeller. Denna regnponcho är med huva och dragkedja framtill och funkar även till barnsadeln på cykeln (kostar 130 :). Borde ju rent teoretiskt funka bra som regnskydd i kombination med bärstol.
//Tobias
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips