[*]Ofta är första dagen bara en kortare sträcka för att komma igång och det dricks förmodligen öl eller vin på kvällen. Bakelser har förekommit![]()
Tja, iofs är det väl lite så för mig också även om inte just bakelse förekommit
[*]Ofta är första dagen bara en kortare sträcka för att komma igång och det dricks förmodligen öl eller vin på kvällen. Bakelser har förekommit![]()
... Allt man burit med sig före det har man ju i alla fall "gjort av med" så då har det ju liksom gjort nytta![]()
Ja, det tyckte jag också när jag vandrade i kängor. Men sen jag bytte till lättare (och mindre täta) skor så försvann det behovet. Och jag har inte upplevet nån försämrad komfort för fötterna, tvärtom enbart förbättrad.
Ungefär sådär hade jag också förut. Numera har jag det inte, och tro't eller ej, jag upplever ingen försämrad komfort. Ok, det tar ett par minuter extra att tvätta, men det är det värt att kunna ha lättare packning.
Har sett att en del 1/2 eller rent av 1/4 delar ett gemensamt tält. Men har de inte det i en börda i en ryggsäck?
Måhända delar de varje morgon och knäpperihop på kvällen... Opraktiskt verkar det på mig.
Ur ett gammalt vaxdukshäfte läste jag fjälltält 3612 g torrt. Påse 88 g, pinnar i påse 362 g (många stormlinor),
Stänger i påse 210 g, yttertältduk med stormlinor 1300 g, innertältduk med linor 1652 g. 1/2 av detta blir 1806 g och är helt opraktiskt. I verkligheten togs aldrig tältpåsen med, stångpåsen lämnade också alltid hemma!
Vi nöjde oss oftast med 2/3 av pinnarna. Och hitintills har det gått utmärkt. Tältet är numera ersatt med ett på under två kilo och det håller vi hopknäppt och bär som en börda.
En del glada typer skriver likaledes om köket, packar en brännaren och en vindskyddet och en tredje grytan? Hos oss bär en kök och bränsle och den andra bär den fyllda thermosen. Solo lämnar jag thermosen utom på vintern.
Hur gör ni?
//J
För att återknyta till olika sätt att räkna.
För egen del tycker jag att det är intressant att ha en siffra på storheten "Ryggsäcksvikt efter frukost dag 2".
Varför då?
Hur ser ni andra på detta resonemanget?
- Vikten är i allra högsta grad intressant för mig även om jag inte sällar mig till UL-gänget.
- Ofta är första dagen bara en kortare sträcka för att komma igång och det dricks förmodligen öl eller vin på kvällen. Bakelser har förekommit
- Jag vandrar för att må bra. Det är fr o m dag 2 som det sliter på kroppen om man går för långt i förhållande till ryggsäckens vikt.
Förtydligande: jag väger allt som följer med på promenaderna och ser ryggsäckens totalvikt som intressantast när man jämför med andra. "Ryggsäcksvikt efter frukost dag 2" blir mest ett jämförande tal för egen del från vandring till vandring.
Utsidan är fantastisk, man lär sig minst två nya sätt vid varje besök!
Själva har vi bundit upp innertältet med en persiennlina för att få rymligare rastskydd vid dåligt väder. Det har funkat kanon det med.
Om man vill luncha när det är riktigt pissigt regnväder är det bara att snabbt slå upp ytterdelen och man har en Stor regnskyddad matplats, ut med liggunderlaget bara och man mår prima!
Ett annat plus det gör är att innertälter alltid är torrt! Om det har regnat hela natten och man knölar ihop tältet så kan innertältet lätt bli fuktigt...Det slipper man här!
Tar betydligt mindre plats, ingen utrustning på utsidan!
//A