Att leda en gruppaddling

Fick uppdraget att leda en gruppaddling i kanadensare för ca 20 personer (som jag känner) om ca 2 veckor i syfte att träna ledarskap. Jag hade behövt lite tips och råd för hur man håller ihop en grupp på vattnet, hur man samlar ihop alla när man vill prata, hur man signalerar, vad man bör tänka på och så vidare.
Tacksam för svar =)
 
köman

Ska du ha en större grupp så behöver du en köman. En ledare som paddlar först och en som paddlar sist. Deltagarna paddlar mellan eller jämsides med ledarna. Den ledare som åker sist ser till att ingen i gruppen hamnar på efterkälken.

Köman är den som paddlar sist och ser till att ingen kommer efter.

Håll ihop gruppen genom att hålla lagom avstånd mellan ledare och köman.

Det finns säkerligen fler tips och åsikter..
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Hur är gruppen?

Anpassa turen efter deltagarna. Har alla erfarenhet av att styra kanadensare tidigare?

Lite pedagogik och att låta deltagarna göra en hel del trial and error vara vettigt att starta med och kanske även vält och bogserings/tömningsövningar.

Täta uppsamlingspauser och dela ut uppdrag. Är du ensam ledare kan det vara bra att vara någonstans i mitten av gruppen. Utse någon som paddlar först och någon som är sist. Undvik långrotning.

Vädret och deltagarnas förmåga måste kunna påverka och förändra upplägget.

Thure
 
tack

tack för tips och råd.
tar dem till mig och så får jag se hur det blir på måndag helt enkelt =)
 
Jag håller särskilt med inlägg 2, en i täten och en kö-man.
Beroende på hur vana folk är att paddla, hur snabb eller kul man tycker att det är, om något händer, etc, skönt för alla att ha någon med lite större ansvar eller koll sist i ledet.

Jag var själv med ute på en grupp-paddling i en å förra veckan, med deltagare i en friluftsklubb som inte nödvändigtvis känner varann utan paddel-paren kunde bli "okända" och ojämna. Lite typen "blandade vuxna med eget ansvar" endast, självklart kan man inte lägga över allt på ledaren, men det var varierande paddel- och friluftsvana i gruppen.

Där det bara fanns en ledare som paddlade med, men hela tiden paddlade först, och verkade "glömma av" resten? Endast 2 "uppsamlingar" på 17 km.
Själv som "halv-arrangör" och med hönsmamma-tendenser försökte jag hålla mig nånstans i mitten, koll på ledaren men även sista kanadensarna.

Man vet ju inte om de som var sist tyckte det var apatråkigt, njöt, eller kanske rent utav hade problem med något. Jag kände mig obekväm "i mitten". Allt gick såklart bra, men hade de sista råkat ut för något hade det tagit mycket lång tid för ledaren att upptäcka, samt att vända för att hjälpa.

Instämmer med thureb att hellre ha lite mer av instruktioner och tips, njutningen är ju inte att snabb-paddla för de flesta, utan att alla får några sköna timmar ute i naturen, prestigelöst.
 
Instämmer med föregående! Lär ut den grundläggande tekniken. Bromsande styrtag är bättre än inget alls.
 
Se till att du själv har en van och helst samtränad paddelpartner! Går någon mot förmodan runt ska ledaren inte behöva börja med instruktioner. Vart paddlarna (personerna i vattnet) ska ta vägen berättade du innan ni startade. Lugna, trygga och kompetenta personer i ledarkanoten skapar massor av trygghet. Anna
 
Även med osäkra ledare i ämnet gäller som vanligt ledarnas trygga och korrekta beteende mer än val av metoder. Dvs provtur (förövning) med tänkbara hjälpledare, dvs före och kökanotsbestättningar jömte din egen besättning, just det 3 ledarkanoter, gör allt mycket tryggare och trevligare, glöm inte fikakorgen till alla på förövningen.
Go tur
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips