Arrangera mindre vandringsträff?

Jag och en kompis (två killar i 25-års åldern) har länge tänkt att det skulle vara kul att träffa fler personer som delar friluftsintresset, framförallt i stockholmsområdet där vi huserar, men såklart även i alla delar av landet(världen?) där det finns vacker natur och likasinnade individer.

Därför tänkte jag kolla av här om det finns andra som tänker likadant, som vill träffa nya människor med samma intressen för att dela idéer etc?
Vi har väll tänkt att det skulle vara kul att kanske någon helg mötas upp i förslagsvis Tyresta några personer och antingen göra en dagsvandring eller kanske en övernattning.
Lagom kanske för att checka av utrustningen innan säsongen drar igång eller för att få igång suget till fjällresan i sommar.

Finns det något intresse för sånt här eller är vi ensamma om att vilja träffa fler personer att dela intresset med?
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
Är en sådan som helst lufsar runt själv i skogen, förutom när det är fjällvandring på schemat, så ni får klara er utan mig. :)

Men tummen upp för Tyresta! Ett fantastiskt område där jag tillbringar en stor del av min fritid eftersom jag bor i princip ett stenkast därifrån.

/lasse
 
Vore verkligen trevligt. En grej jag skulle uppskatta är om någon friluftsbutik (eller typ friluftsfrämjandet, stf eller vad vet jag) skulle ha en cafédel där man kunde ses. För min del i stockholm. Så man kan gå förbi och ta en kaffe och kanske nån visar upp en ny spis eller så. Och man samtidigt kan prata om senaste turen och nästa planerna. Tror det skulle vara mer värt för mig, när jag väl är ute i naturen är inte sällskap lika viktigt.
 
Spännande

Hej,

blev precis medlem och skrev ett inlägg i samma anda. Scrolla gärna upp och se om du hittar mig :)

Jag är i alla fall intresserad!


Trevlig kväll,
Erik
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips