Arctic Alpine, nått å ha?

Hallå!

Undrar om det finns någon där ute som har testat Arctic Alpine sovsäckarna som kan köpas hos NorthStar?

Är sugen på deras dunsovsäck som verkar helt OK! enligt specarna.

MVH
Skalman
 
Artic

Ja jag har en dun sovsäck med -5 i komforttemp fick 2 till priet av en dvs 625 kronor om jag inte missminner mej nu till din fråga helt ok till mitt användningsområde lång säck jag är 190 cm o får lätt plats,dragkedjan fastnar lätt i tyget men det brukar det göra även på dyrare säckar ta komforttempen med en nypa salt men inte större överdrifter än te x Haglöfs, Artic Alpin tror jag min modell heter vikt 1000g o den blir oerhört liten i sitt komp-fodral stort plus,även hyggligt reglerbar runt huvudet med en termokrage, samt med en liten innerficka i säcken för egna önskemål vet inte hur yttertyget klarar fukt i större utsträckning (hade bra väder hela fjällveckan ) orangefärgat innertyg bra vid nödsignal, sämre när det blir smutsigt.Total sumering om man väger in mitt pris blir 5 sovsäckar av 5 hoppas detta var till någon hjälp mvh Hans
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Hans, ursäkta at jag påpekar det, men det går faktiskt mycket smidigare att läsa om man delar upp sina tankar i meningar.
Annars tack för att du svarar och delar med dig av dina erfarenheter.
 
Jag har en syntetsäck från Arctic Alpine som jag är mycket nöjd med. Bra finish. I recensionsbanken finns lite att läsa om märket.

Någon som vet varifrån märket kommer? Jag kan inte hitta någon info på nätet.
 
Rätt pris

Hej!

Jag har köpt en syntetsäck från nothstar, av det
märket, den har funkat bra, jag tycker det verkar vara en bra säck till ett bra pris, mycket av dagens
friluftsutrustning tycker jag kostar nog så mycket
pengar.
Jag tycker northstar säljer många bra och relativt
billiga friluftsmärken även om dom också har många
dyrare märken också. // Pär
 
Re: Rätt pris

Låter bra det där.
Vad vet ni om Arctic Alpines självuppblåsbara liggunderlag? Om man jämför dem med Thermarest.
I vikt så vinner ju Thermarest, men inte prismässigt.

Är det någon som testat deras liggunderlag (självuppblåsbara) eller kanske jämfört dem med Thermarest?
 
Re: Re: Rätt pris

Mathew; sa:
Låter bra det där.
Vad vet ni om Arctic Alpines självuppblåsbara liggunderlag? Om man jämför dem med Thermarest.
I vikt så vinner ju Thermarest, men inte prismässigt.

Är det någon som testat deras liggunderlag (självuppblåsbara) eller kanske jämfört dem med Thermarest?

Ja jag har testat båda. Fungerar lika bra men ArcticAlpine vinner prismässigt.
 
Jag är lika nöjd med liggunderlaget som sovsäcken. Jag har 5cm-varianten, och använder det bara när vikten inte har så stor betydelse. Det väger omkring 1,5 kg.
 
Packvolymen blir ju större än den för en lika varm dunsäck, men inte onormalt stor för att vara en syntetsäck. Jag måste dock rätta mig angående vikten av liggunderlaget A.A. Air500; det vägde snarare 1,8 än 1,5 kg när jag undersökte det närmre.
 
Mathew; sa:
Packvolymen då?

Hur är packvolymen på dessa säckar? Är de stora eller kan man packa bra med kompressionspåsen?

Menar du -5 dunsäcken så är det riktigt liten komprimerad. Kompressionspåsen är dessutom grymt bra. Långt bättre än sedvanligt haglöfsjunk.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips