Arcteryx dyra? En myt!

Svenskar vill ha svindyrt?

Varför säljs bara dom superdyra märkena i Sverige? Dessa priser är från England. Det fins hur många andra mindre dyra märken som helst.

RAB Latok Alpine jacket: 2200:-

rablatok_alpine_jkt.jpg


RAB Latok jacket. 3400:- (Finns även på northstar)
rablatokjkt.jpg


Mountain Equipment Changabang 3800:-

changabang-sm.jpg
 
alven; sa:
En liten fråga till er som går i Asterix/Tierra/Haglofs-tankar: finns det tekniska/funktionsmässiga skäl till att pröjsa 5 tusen spänn för en jacka? I så fall: vilka då?
[Med hänvisning till en lång tråd i vår närhet:]

Den tekniska/funktionsmässiga "känslan" av säkerhet.

Men där vred jag ju väl friskt på begreppen.
Frågan är bra och fortfarande obesvarad. (Själv är jag fåfäng = Semifunktionsmässigt?)
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
alven; sa:
finns det tekniska/funktionsmässiga skäl till att pröjsa 5 tusen spänn för en jacka? I så fall: vilka då?

Definitivt.
I dagens samhälle är det inte ett dugg långsökt att faktiskt se "ge status" som en central funktion hos ett klädesplagg.

På den punkten skiljer sig ju inte friluftsprylar från till exempel bruksföremålet bil - är till exempel en BMW 3-serie en hundratusing bättre än en Opel Astra?

Sen kan man ju fråga sig om det är förnuftigt.
 
alven; sa:
...
En liten fråga till er som går i Asterix/Tierra/Haglofs-tankar: finns det tekniska/funktionsmässiga skäl till att pröjsa 5 tusen spänn för en jacka? I så fall: vilka då?

När jag betalar 5000 SEK för en Asterisk-jacka köper jag mig respekt från mina kamrater. Personligen skulle jag aldrig drömma om att umgås med någon som gick klädd i en lusäten TNF-jacka. De säljs ju på Stadium!

En riktig extremäventyrare lämnar inte hemmet utan sina Arc'teryx-öronmuffar.
 
Re: Re: Re: Kina?

carvingkimbo; sa:
Det råder inget tvivel om att vi betalar fantasipriser för dessa kläder här hemma, men samtidigt är väldigt många av jackorna som säljs billigt i so-asien plagiat med tveksam prestanda. I a f vad gäller The North Face's modeller, vet ej om asterix nått dithän också.
/A.
Just Arcteryx tillverkas i Canada, så det är Nordamerikanska priser på dessa. Och visst, de är rejält billigare där än här.
[/QUOTE]
Jo, men med "här hemma" menade jag närmast hela västvärlden. Har svårt att tro att jackan på bilden är "värd" 3000+ kr rent material- och arbetsmässigt. Men, det var länge sen man trodde att en varas pris bestämdes av produktionskostnaden...

Märken med stor produktion i staterna, t ex Marmot, verkar man ha hyfsad chans att hitta på div outlets, om man har vägarna förbi USA. Då blir priserna genast mycket rimligare.
 
callespang; sa:
alven; sa:
...
En liten fråga till er som går i Asterix/Tierra/Haglofs-tankar: finns det tekniska/funktionsmässiga skäl till att pröjsa 5 tusen spänn för en jacka? I så fall: vilka då?

När jag betalar 5000 SEK för en Asterisk-jacka köper jag mig respekt från mina kamrater. Personligen skulle jag aldrig drömma om att umgås med någon som gick klädd i en lusäten TNF-jacka. De säljs ju på Stadium!

En riktig extremäventyrare lämnar inte hemmet utan sina Arc'teryx-öronmuffar.
Och tänk vilka reproduktiva fördelar det ger sen! Rena överlevnadsvinsten för ens gener. Det finns en (dålig) utvecklingsbiologisk förkaring på allting!
 
"Spyder utilises fully sealed Dermizax MP* for waterproofing and breathability"

Ha! Derrrrrmizaxx!
Precis som Everest då. Fast deras jackor kostar max 2000 spänn (utan MP3-spelare, dock).
 
För att läga på mer ved på elden!

Vill man ha kvalitet så kostar det!
Det är dock dyrt att villja vara vän med naturen och köpa plaggen som är det är "inne" att vara ute i.
Tyvärr så är mina erfarenheter med Dermizax så dårliga att jag hellre rekomenderar en regnponcho från Biltemaän att föreslå ett jackköp av detta fabrikat!
Dermizax går inte att få rent, det läcker och är omöjligt att impregmera, trixet som fabriken föreslår fungerara inte.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips