Arcteryx Altra Vs Osprey Aether

Halloj!

Jag sitter och funderar över två olika ryggsäckar, altra 75 eller aether 70. Jag har testat bägge och blev lite förtjust i altrans bärsystem. Osprey kändes dock också bra. Är det värt 1300 mera för Altra?
 
Kunde inte varit mer nöjd

Halloj!

Jag sitter och funderar över två olika ryggsäckar, altra 75 eller aether 70. Jag har testat bägge och blev lite förtjust i altrans bärsystem. Osprey kändes dock också bra. Är det värt 1300 mera för Altra?

Jag köpte Arcteryx Altra 75 Regular förra våren och använde den under en veckas vandring i Sarek förra sommaren. Lätt att packa, lättåtkomliga och välplacerade fickor och blev komplett med en Platypus. Bärsystemet fann jag lättinställt och trots en ovan rygg kände jag aldrig någonsin påverkan av vikten. Jag är väldigt nöjd och har nu utvecklat en förkärlek till just Arcteryx. Den kostade men jag fick kvalité för varenda krona!
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Jag har en Ariel (Aether) som jag stortrivs med, det fick bli en Ariel med avbärarbälte från Aether eftersom jag är så kort. Den sitter bra på mig trots att jag är liten, inte många säckar som gör det, gott om möjligheter att spänna fast grejer, stor öppning in till säcken, älskar kängurufickan bakpå.

Det du ska fundera på är hur du tänker använda ryggsäcken, hur tungt du kommer bära etc. Ariel/Aether funkar bra upp till 25-30kg. Jag köpte min Ariel att ha som ett komplement till min 100L Berghaus Atlas som jag använder så fort det ska bäras extra tungt eller skrymmande. Kommer detta vara din enda ryggsäck så kanske det är värt att investera i en som känns riktigt stabil och gedigen även om det kostar mer, eller tvärt om om du ändock planerar att köpa en till säck längre fram.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips