ang. visum till centralasien.

Hej!

Hej kära vänner, jag har snubblat över ett litet problem, som jag inte vet hur jag smidigast skall handskas med.

Jag har tänkt att till sommaren cykla genom centrala Europa och vidare österut vidare över centrala Asien. Men jag vet inte ännu hur jag skall gå till väga med visumen. Jag kommer så långt som till Georgien utan att behöva söka visum. Därför kommer jag att behöva söka visum till Azerbaijan, Turkmenistan, Uzbekistan, Tajikistan och slutligen Kina som är också mitt mål med cyklingen. Vet att i Tajikistan så är det visum on arrival.

Nu är frågan, hur skall jag gå till väga när jag söker visumen. Skall man söka allt här i Stockholm eller söker man det i landet innan det landet man skall in i? Dessutom är visumen till Turkmenistan, Uzbekistan ganska dyrt, på vardera 3000kr per visa.

Någon som har erfarenhet av det här?

Tacksam för all hjälp!
 
www.caravanistan.com har all information du kan behöva! guldkälla. Jag ska göra samma resa som dig i sommar och är ganska påläst.

Lite information kort sagt kan jag säga att, om du ska åka båt från azerbaijan så kör till kazakhstan. Turkmenistan kommer du inte få ett turistvisum till - endast transit på 5 dagar med fixerat in och ut datum, samt att du behöver visum för det land du kommer ifrån och det du ska ut till från Turkmenistan innan du kan söka turkmen visa.

VOA gäller bara om du flyger in i länder i centralasien, inte via landsgräns. Att söka i Sverige är inte heller en möjlighet eftersom de flesta visum hinner bli ogiltiga innan du når landet (3månader oftast). De flesta som cyklar silk road kör via Iran (visum till Iran i Turkiet) och söker alla visum för kommande länder i Tehran eller Mashad samtidigt som man förlänger sitt Iranska visum.

Kinesiskt turistvisum är i princip endast möjligt, och enklast att få i Iran enligt rapporter från caravanistan.

Lycka till!
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Visum till Kina - är det något som införts de senaste tolv åren? När jag var i Hongkong för över tio år sedan (Hongkong överfördes från britterna till Kina 1997) var det bara att lämna flygplatsen och ta tåget till Kowloon... Eller är det särskilda regler för den gamla brittiska kolonin?
 
Visum till Kina - är det något som införts de senaste tolv åren? När jag var i Hongkong för över tio år sedan (Hongkong överfördes från britterna till Kina 1997) var det bara att lämna flygplatsen och ta tåget till Kowloon... Eller är det särskilda regler för den gamla brittiska kolonin?

Hong kong har eget visum samt voa och delar inte samma visum som mainland Kina.
 
Min erfarenhet är att kinesiskt visa är giltigt i sex månader om du får det i sverige, så söker du strax innan du åker kanske det räcker? Jag sökte och fick 30 dagar(minimum) genom att boka en tur och retur biljett med sas och sedan avboka den inom 24h och få hela summan tillbaka. (Ta en kopia på biljetten) Boka hotell på hotels.com och avboka dom. Lite krångligt kan tyckas men jag svär hellre lite hemma i soffan än i velar i ovisshet i Iran. Visumet sa inget om vart jag skulle komma in i landet eller hur (tror jag)(heeeeheee). Vill du ha 60 dagars tror jag du får knåpa ihop en ganska lång reseplan och boka många hotell för att sedan avboka men om jag minns rätt så var det bara ett fåtal ställen du kunde få förlängt på eller så får du flyga till HK.

Tror jag har en kopia på visumet så om någon kan tyda det så kanske dom kan säga om det säger något om hur man ska komma in i landet.

stantours.com har väl också någon användbar service.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.