Aktivitet med 9-åring

Jag har börjat planera sommaren 2005 och under en vecka ska jag vara själv med min dotter.

Hoppas här hitta förslag på aktiviteter för mig (pappa) och min 9-åriga dotter under en sommarvecka sommaren 2005 själva utan övriga familjen.

Mina funderingar är runt fjällvandring eller segelläger. Men jag hoppas att det finns många kreativa tips om aktiviteter som har friluftsanknytning.

>>>>> Kom med förslag och tips !!!! <<<<<<<
 
Kebbe

Varför inte bestiga Kebnekaise, det skulle nog vara en häftig upplevelse för en nio-åring! Det ska nog inte vara några större problem för henne att klara det på sommaren.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Familjeläger?

Argalidei reservation för stavningen har familjelägeraktiviter det kanske kan vara något. Eller Familjefjällvecka i Saltoluokta.

Jag tror att din 9-åriga dotter gärna träffar jämnåriga och inte bara dig under veckan.

Thure
 
Re: Familjeläger?

thureb; sa:
Jag tror att din 9-åriga dotter gärna träffar jämnåriga och inte bara dig under veckan.

Det beror i coh för sig helt på vilken personlighet hon har. Vissa barn är blyga när de är små och vill inte alls att träffa främmande barn på tex. läger, utan tillbringar hellre tid med familjen.
 
Re: Re: Familjeläger?

Hej och tack för svar.

Jo nog vill hon träffa folk som någon sa. Bara att åka till vandrarhem gillar hon och Keb skulle hon säkert uppskatta. Men själv var jag på Keb denna sommaren och tycker det inte är något att stå efter. Det är mysigare på vanliga fjällstugor som inte är så komersiella och mindre. Mer genuina på något sätt.

Men jag tror det finns flet tipps och hoppas det blir en lång tråd.
 
Åre Äventyrsfestival

Vi hade massor av familjer uppe här i Åre under Äventyrsfestivalen, där föräldrarna gjorde olika saker varje dag med sina barn, allt från nybörjar kurser i havskajak till lättare rafting turer och klättring. Så vill du ha en aktiv vecka för dig och din dotter så är nog Äventyrsfestivalen ett bra val!

Micke
 
Kajak

Jag har framskjutit denna aktivitet tidigare här på forumet, och jag framhärdar då jag själv hade så roligt med min (då) nio-åriga dotter när vi "gick på äventyr" i K2:a i sommarskön innerskärgård. Får man fint väder så innebär det en nära upplevelse ihop med barnet där sol, vind och vatten, djur och natur uppgår i härlig samklang som skapar outplånliga minnen. Det finns gott om kajakuthyrare i landet, i övrigt så får du som vuxen stå för nödvändiga färdigheter. Har du inga tidigare kajak-erfarenheter, så är det nog klokt att du själv ger dig iväg på någon prova-på-utbildning. Om du kan ta med dig dottern, och börja laddning och planering så tidigt som möjligt, så ökar nog upplevelsen.
 
Re: Kajak

Vart skulle du rek med kajak ? Tror du norra Vänern skulle fungera eller utanför Läckö ?

Stockholms mellanskärgård skulle givetvis fungera rätt bra men det är så mycket stockholmare där så jag blir så trött på mycket folk. Annars är det en underbar plats.

Har du några mer tips ? St Anna skulle jag gissa kommer med som förslag. Har du då några förslag på vart man börjar och går utan att komma för långt ut med för mycket öppet vatten.
 
St.Anna

St.anna är en favorit och pärla i kajak- och skärgårdsammanhang: Området är mindre exploaterat av turister och sjöfart, skärgårdens beskaffenhet är att den är rikligt sönderbruten, varför det finns många öar att upptäcka och "äventyrarna" är aldrig långt ifrån lä eller landhugg! ytterligare en riktig fördel, tycker jag, är att delar av havsörnspopulationen valt att bosätta sig inomskärs, varför härliga örnexkursioner kan höra till de dagliga aktiviteterna. Observandum naturligtvis för gällande fågelskydd! Obs! även på områdets stora population huggormar; kolla ordentligt när ni är på ö. Du/ni kan ta er med bil ända ut till Tyrislöt, där det finns en mycket trevlig kajakuthyrning - sen är det bara skärgård och hav! Jag rekommenderar tält, men det finns vandrarhem både i Söderköping och ute på Tyrislöt (tror jag). Husvagnscamping ett stenkast från kajakerna.
 
Måste finnas massor av fler tips !

Hej och tack för tips. Hittade festivalen i Åre på Åres-hemsida.

Men det måste finnas många tips ????
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips