Är sovsäckarna från Arctic Alpine något att ha?

Hej!
Jag är på jakt efter en ny sovsäck. Jag tänker mig att den ska hjälpa mig att klara frostnätter och kanske ned till -10. Har ni några tips? Dun eller syntet? Hur mycket fillpower?

Jag var inne på Northstar och såg att de har säckar för under 2000kr. Arctic Alpine Approach och Arctic Alpine Condition Zero . Hur är dessa?
 
Jag har två sovsäckar från arctic alpine. En tresäsongs dun med kanske fem år på nacken och en varmare syntet från i fjol.
Jag är nöjd. I förhållande till priset mycket nöjd.
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Varför en varmare i syntet? Spontant känns det som om det skulle vara bättre tvärt om.

Jag antar att han gjort så eftersom det finns viss risk för kondens i sovsäcken under vinterförhållanden.
Då klarar sig en syntetsovsäck bättre då den inte är så känslig för fukt som en dunsovsäck är.
//Peter
 
Dessutom är dunsäcken med på vandringar där låg vikt väger tungt.
Syntetsäcken har handen på hjärtat ännu bara fått göra tjänst vid frostigare klättercamping, där vikten inte spelar samma roll.
 
men som vanligt saknas

väsentliga data från frågaren....hm
Hur stor är du?
När avser du bruka?
Bära eller bila?
etc....
 
Ett litet varningens ord.

Jag har erfarnhet från en syntetsäck från arctic alpine design, klassad för 0 grader komfort. Hade tidigare en haglöfs outback zero klassad för samma temperatur. På pappret rätt lika säckar men ack så jag frös i arctic alpine säcken medan jag klarade mig fint i alternativet. Även under sommarcamping frös jag. Tror det berodde på att säcken andades dåligt, när jag somnat började jag svettas och säcken kunde inte ventilera ut det vilket ledde till att jag vaknade dyngsur och huttrande under de tidiga morgontimmarna.
 
Är Arctic Alpine Design sovsäckarna ens graderade enligt EN13537?

På temperaturangivelserna står endast komfort för män respektive kvinnor, ingen extremtemperatur som det alltid gör med EN.

Är AAD säckarna inte graderade enligt EN standard är det omöjligt att på pappret jämföra dem andra säckar.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips