Ägg?

Finns det någon smart burk man kan använda om man vill ta med färska ägg utan att dom går sönder?
Är det bäst att lägga en äggkartong i en krossäker låda?
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Då jag var liten hade vi en ägglåda i hårdplast som rymde fyra ägg väl skyddade.

Har inte sett nån sån på senare år men det borde väl finnas att få tag på.

VH//Anders
 
Nk, sthlm

Jag köpte en helt nyligen på Naturkompaniet, Sveavägen, i Stockholm. Den rymde 2 ägg och var väldigt gul. Fanns visst en för 4 ägg också. Fungerar bra!
 
Jag tycker personligen att det är störande med tomma förpackningar som tar plats fast de är tomma om man ska vara borta flera dagar. Skulle nog förstärka en ägglåda på nåt sätt hellre än en hårdplasthistoria.
 
Sist jag var ute så stoppade jag äggkartongen (6-pack) i en plastbytta som det tidigare varit 1kg. potatissallad i. Plastbyttan används av flera "potatissalladsproducenter" (Rydbergs, Euroshopper m.fl.) Äggkartongen passar precis. När äggen var slut eldade jag upp äggkartongen men behöll plastbyttan. Den tomma plastbyttan tar inte mycket plats då det går att stoppa ner annat i den som strumpor, kallingar, småprylar osv.
 
Lägg äggen i akterskottet

Packade in kartongen med ägg i en plastpåse och fixerade den på platsen med något så när mjuka packpåsar på en tur i somras. La det först i förskottet. Med rejält blåst och vågor blev resultatet en liten spricka i ett(av 6) ägg. Hinnan höll fortfarande så inget rann ut. Sen blev det akterskottet för äggen - inga problem trots samma väder och vågor.

Summa summarum - lägg äggen i akterskottet, där skumpar kajaken mindre. Packa med mjukt runt kartongen. Låt inte kartongen glida runt fritt.
 
Naglene-flaska

Testa en Naglene-flaska med stor öppning. I med äggen, fyll på vatten, sen ligger dom säkert. Vatten väger klart en del, men behövs ju kanske till annan matlagning.

yip //
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips