19km på tre timmar?

Jga undrar om de 19km mellan Kebnekaise och Nikkaluokta går att hinna på tre-fyra timmar?
Det måste väl bli ett bra tempo det?
Saker har kört ihop sig med vår tripp och vi har fått skjuta fram det en dag men får tidsbrist på slutet=/
 
Du vet bäst själv hur fort du går. Om du menar "är stigen mellan Nikkaluokta och Kebnekaise fjällstation lättgången" så är svaret ja. Men 3 h är definitivt tight.
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Jag har il-marscherat den sträckan en gång. Vi lyckades hålla ett tempo på tio minuter per kilometer. Totaltiden slutade därmed på 3 timmar och 20 minuter. Jag har svårt att se att det går att gå mycket snabbare än så. Springer man öppnas däremot andra möjligheter.
 
jovisst

Jovisst är det möjligt.
Jag går sträckan på 3h 20 min - 3h 40 min utan att stressa under mina Classic vandringar.
Detta är iofs då jag startar från Nikka.

Ska ni avsluta i Nikka så kanske ni är lite mer utmattade och inte orkar dra på så mycket.

Det finns ju möjlighet att åka del av sträckan med båten eller ta helikoptern hela vägen om det skulle krisa.

MVH
zzeezz
 
Jga undrar om de 19km mellan Kebnekaise och Nikkaluokta går att hinna på tre-fyra timmar?
Det måste väl bli ett bra tempo det?
Saker har kört ihop sig med vår tripp och vi har fått skjuta fram det en dag men får tidsbrist på slutet=/

Om du går 6km/h så kommer du 18km på tre timmar.

6km/h är dock ett ganska högt tempo.
 
Jag har gått åt båda hållen på ca 4h30, lunchrast inräknad, med grovt gissat 30 kg packning. Det har varit tungt arbete för min lilla klena kropp, men genomförbart.

Om ni har så pass lätt packning att ni kan jogga så kan ni göra det; stigen är helt klart löpbar om man vill.
 

Aktuellt

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips i Norden!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!
Tack för att ni ville delge mig era erfarenheter!=)

Det blir tajt om tid har vi insett. Kommer vara igång så pass tidigt på morgonen att det inte finns någon möjlighet attt åka med båten. Vi kommer att gå mot Nikkaluokta och ha varit upp på Kebnekaise dagen innan, så lite mör är man säkert i kroppen. Tror inte jogging är ett alternativ det heller=)

Men som sagt; det blev för tajt om tid. Får fundera och se om vi hinner mer i höst dit upp.
När börjar det vara gränsfall att ens testa?
 
Det luktar hårt arbete hur man än ser på det. Skadar någon i sällskapet sig tidigare om än ringa blir det ogörligt. Bättre ändra planläggningen eller färdsättet före än i tidsnöd.
 
Vi kommer att gå mot Nikkaluokta och ha varit upp på Kebnekaise dagen innan

Nu vet inte jag hur ni fungerar, men för egen del hade jag i så fall valt att ta låg belastning under lång tid. T.ex. komma ner till fjällstationen igen 19:00, vila och äta 2 h, upp och gå ca 3 km/h hela vägen till Nikka (60 min vandring, 15 min vila, upprepa). Då kommer man till Nikka någon gång fram på morgonen, och kan antagligen sova ett par timmar innan bussen går till Kiruna. Sen sover man på bussen, och på tåget, och sedan är man i ganska bra form när man väl är hemma.
 
Tack för tipset! Vi funderade lite på att starta väldigt tidigt på morgonen (natten), men det kändes inte skitkul att vandra i mörker. Man vill ju trots allt njuta också när man är i fjällen. Får se om vi hinner i september. Hoppas hoppas!=)

LinusS: 2,45 tim lät lite det! Då måste du ha knallat på rätt bra=)

Tack alla!
 

avslutat 73229

Avslutat
Har ni tält? Isf så kan ni ju gå ner en bit, slå läger och sen fortsätta på morgonen. Det har jag gjort några gånger. Det finns fina platser ca 1 km innan innan övre båtlänningen. Annars är ju en femhundring för en helikopter lite i sammanhanget om man behöver ta sig snabbt till Nikka.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.