Stockholms Friluftsliv

Av: ulindh

Äventyret finns i Stockholm
– Ny guidebok tipsar om alla friluftsaktiviteter i länet.

Stockholms Friluftsliv är den första guideboken som tar ett samlat grepp kring friluftslivet runt Stockholm. På över 300 fullspäckade sidor i pocketformat inspireras läsaren till att bege sig ut i Stockholms natur. Det kan handla om allt från grottkrypning i mörka hålor, längdskidåkning i perfekta spår till en runda frisbeegolf efter jobbet.

Guiden ges ut i samarbete med Svenska Turistföreningen.

Stockholms Friluftsliv vänder sig till både erfarna friluftsmänniskor och till de som är nyfikna på något utöver den vanliga söndagspromenaden.

–Vi har gjort boken som vi själva saknat. Vi har skrivit om aktiviteter som är kul att göra och som äger rum utomhus i friska luften, säger friluftsentusiasterna och författarna Fredrik Hjelmstedt, Jonas Sundvall och Marcus Wåhlin.

Under ett års tid har författarna kartlagt Stockholms friluftsliv. Resultatet blev en guide på mer än 150 vinter- och sommarturer från Norrtälje i norr till Nynäshamn i söder. Varje tur är rikt illustrerad med karta, bilder, bra telefonnummer och länkar, avstånd till stadshuset samt hur man tar sig dit. Utflykterna rankas i en femgradig naturupplevelseskala, där en 5:a innebär att turen ger en exceptionell naturupplevelse och en 1:a att den närmaste helt saknar inslag av natur. Stockholms Friluftsliv innehåller allt man behöver veta för att lätt ta sig ut i naturen

En av idéerna med boken var att skapa en korsbefruktning mellan olika frilufsaktiviteter. Få människor att röra på sig mera, upptäcka platser och sporter de inte besökt eller provat på tidigare.

–Vi vill väcka den slumrande kanotisten i cyklisten, locka orienteraren ner i trånga grottgångar och få vandraren att snöra på sig långfärdskridskorna, säger Jonas Sundvall.

Författarna hade det inte lätt att göra sina urval. Begreppet friluftsliv är brett och inkluderar fler aktiviteter än de som nämns i boken, till exempel fiske, jakt och bärplockning. Till slut enades man att jobba vidare med tio kapitel som handlar om långfärdsskridskor, längdskidåkning, skidbackar, vandring, cykling, klättring, paddling, orientering och de lite mer udda frisbeegolf och grottor.
Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Har du vandrat i Sveriges största högfjällsområde? Då vill vi veta: vilken plats tycker du är bäst att utgå från?
Hur gör man vandringen till något som barnen vill göra om? Skogsmulleledaren Kristin Malmcrona Friberg ger sina bästa tips!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips