Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!
Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!
Av: Karin Lindh
Breeze Mimic Hood är en stilren vinterjacka som kombinerar minimalistisk design med tekniska detaljer och hållbara materialval. Den är utformad för vardagliga aktiviteter i kallare väder och har en modern design utan de ”kanaler” som är typiska för fodrade lättviktsjackor.
Jackan är mjuk och luftigt fodrad och är fylld med PrimaLoft P.U.R.E., en syntetisk tygisolering tillverkad av 100% återvunnen polyester. Huvan är justerbar med dragsko och helt isolerad för komfort och värme. Även alla tyger i jackan är tillverkade av 100% återvunnen polyester, behandlade utan PFAS och certifierade enligt Bluesign, en standard för miljöcertifiering av textil.
Nu tävlar vi ut två exemplar av Breeze Mimic Hood – en av dammodellen och en av herrmodellen i valfri storlek och färg!
Var med i tävlingen!
För att vara med och tävla – följ @haglofs på Instagram, och ta sedan reda på svaret på följande fråga:
Hur bidrar PrimaLoft P.U.R.E.-isoleringen i Breeze Mimic Hood till en mer hållbar framtagning av produkten*?
Kryssa i ditt svar och fyll i övriga uppgifter i följande formulär för att vara i tävlingen:
*Informationen om hållbarhetsfördelar kommer från Primaloft och gäller specifikt för Rise P.U.R.E.-isoleringen. Faktiska värden kan variera beroende på produktionsförhållanden.
Tävlingen är ett samarbete med Haglöfs och avslutas den 1 december. Vinnaren kontaktas i början av december och dess personuppgifter kommer att delas med Haglöfs.
Läs mer
Forumdiskussioner
- Löpning Köpa mina första trail-löpskor
- Löpning Djurmöte
- Löpning Kuperat är bra - backträning och sånt
- Övriga aktiviteter Diskussionsforum för simning med packning?
- Jakt Staten backar – samebyar kan få kontroll över jakten utan huvudförhandling
- Övriga aktiviteter Billig och bra våtdräkt för simning i sjö?
- Jakt Varför klagar folk jämt på jägare???
- Övriga aktiviteter Stora Tråden om Klipphoppning
