Hyr din tältupplevelse
En nyhet till sommarsäsongen är att Naturkompaniet börjar hyra ut tält med ambitionen att på ett hållbart och okomplicerat sätt få fler att uppleva naturen.
Av: ulindh
En nyhet till sommarsäsongen är att Naturkompaniet börjar hyra ut Fjällräventält med ambitionen att på ett hållbart och okomplicerat sätt få fler att uppleva naturen.
1:a juni börjar Naturkompaniet hyra ut tält i alla sina butiker. Det finns ett antal olika modeller och storlekar att välja mellan. Både självstagande kupoltält som passar bra vid exempelvis kajakpaddling där man ofta slår läger på kala klippor, och vindtåliga tunneltält för fjällturen.
Den nya servicen syftar till att få ut fler människor i naturen genom att sänka tröskeln för dem som inte är redo att köpa ett tält och underlätta för dem som inte har ett passande tält för ett aktuellt äventyr.
- Att ge sig ut och tälta ska varken behöva vara dyrt eller krångligt. Därför har vi tillsammans med Fjällräven börjat med tältuthyrning, säger Henrik Hoffman på Naturkompaniet.
För Naturkompaniet är miljö en viktig aspekt, att dela det som enkelt kan delas.
- Många köper ett tält som sen ligger oanvänt större delen av året. Då kan hyra vara ett bättre alternativ.
Att få chansen att testa sig fram till vilken typ av tält man behöver innan köp är ytterligare en fördel. Tälten som hyrs ut är alla kvalitativa Fjällräventält.
Med det här samarbetet är vår gemensamma målsättning att inspirera till att njuta och med tältuthyrningen når vi också fler förstagångsanvändare, som ska kunna få sin första tältupplevelse i ett riktigt bra tält och på så sätt få en positiv upplevelse som gör att man vill fortsätta tälta, säger Emma Gustafsson på Fjällräven.
Priser 1000 kr / vecka, 500 kr per helg. 250 kr per extranatt.
Tältmodeller för uthyrning:
Fjällräven Abisko Dome 2
Fjällräven Abisko Dome 3
Fjällräven Abisko Lite 1
Fjällräven Abisko Shape 2
Fjällräven Abisko Endurance 3
Fjällräven Abisko Endurance 4
Fjällräven Abisko View
Mer information på Naturkompaniet.
Mer information på Fjällräven.
Läs mer
Forumdiskussioner
- Fjällvandring Svenska Stortoppen - Sulitelma
- Bo och sova Varm o bred sovsäck?
- Klättring allmänt Klättringspartner
- Trekking Bilresa i sommar i Alperna - restips önskas
- Segelsporter GÖTEBORG: Akut hjälp sökes för att rädda mitt hem (Magnificent Midget)
- Bo och sova Bergans tält..
- Jakt Staten backar – samebyar kan få kontroll över jakten utan huvudförhandling
- Fjällvandring Vandra Katterat till Nikkaluokta
Forum
- Övriga aktiviteter
- Vandringsleder
- Vandring
- Trekking
- Sportklättring
- Skärmflygning
- Segelsporter
- Rodd
- Paddling allmänt
- Paddling
- Paddelkompis
- Paddelkompis
- Multisport
- Mountainbike
- Löpning
- Långcykling
- Landsvägscykling
- Klättring allmänt
- Klättring
- Klätterkompis
- Klätterkompis
- Kite
- Jakt
- Isklättring
- Hästsport i naturen
- Hundsport
- Fritt fall
- Forspaddling
- Fjällvandring
- Fiske
- Cykling
- Bygga egen kajak
- Bouldering
- Bo och sova
- Alpin / Bigwall

