Jag reser regelbundet till Uppsala för mitt jobb på SLU (www.slu.se/cnv.) Inför detta besök hade jag sett bilder från sjön Ekoln med blankis. Perfekt tänkte jag som var på väg dit.
På eftermiddagen vid 15 stod jag och min vän Anders på isen redo att åka. Han som bor i Uppsala hade redan gjort tre liknande turer på isen, så jag hade med mig en bra guide.
Vi fick till en runda på 3 mil under de två timmar vi skrinnade i dagens sista solljus.
Det var verkligen fin is och knappt någon vind. Lätt knapp märkbar motvind första halvan och sedan märkbar svag medvind på tillbakavägen.
Jag kunde inte låta bli att återkommande på att skridskois är en färskvara. Nu var där ett tunt tunt snötäcke på isen, som oftast återfanns som små tussar eller drivor. Ingen större fara men ändå. Njutbarheten blir oftast sämre ju längre tid som går. Sprickor bildas av kylan och på välåkta sträckor blir det slitet.
Undantaget borde väl vara när det är plusgrader ett tag och sedan fryser på igen. Så att ytan jämnas till igen.
Så sammantaget: Skridskois bör avnjutas färsk.




