Naturdagbok för år 2025. Betraktelse varje vecka.

Naturintresserad ålänning

Användarnamn: jättensinger

Intressen: Fågelskådning, musik, litteratur, sport, skrivning

Mer på profilsidan


Lökholmen, Geta, Åland

9.6.

Sommaren har kommit och sommarledigheten. Äntligen en tid då man får försöka bli sig själv. Det har länge varit högsommarvarmt, men den perioden är över. Nu försökte jag komma torr ner till Lökholmen mellan regnskurarna. Står och skriver under ett sjöbodstak. De enda som gillar vädret är mördarsniglarna, som flockas i massor på grusvägen. Gissningsvis runt tio grader och vind från sydväst. Jag härdar ut. Det blir en tillfällig regnpaus och jag sätter mig ute på bryggan. Knipmamman har redan stora ungar och de dyktränar ett par hundra meter bort. Två tärnor är i luven på varandra. De låter som arga kattor och kommer så nära att jag nästan tror de är arga på mig. Tranorna ropar i väster. Sädesärlan sitter på en flytboj. Ännu har jag inte listat ut var den har sitt bo. Vassarna har vuxit frodigt gröna. Hussvalor tätt över vattnet och ett par skäggdoppingar i fjärden. Inga ungar än, eller så är de gömda i ryggfjädrarna. Solen bryter fram svagt. Någon flaggar åländskt på självstyrelsedagen på Dånösidan. Ett par knölsvanar lyser bländande vita mot Långösundsvassen. Min vän tärnan har lugnat ned sig och kommer och sätter sig på en sten vid bron bara tio meter bort. Jag betraktar den i kikaren. Det är en silvertärna, vilket förklarar varför den var så aggressiv nyss. Tur att den inte har boet i närheten. Silvertärnan brukar häcka långt ute till havs. Kanske kommer den bara hit för att fiska. Den sitter längre kvar på samma ställe. Blyg är den inte, men vacker. Små röda fötter, helröd näbb, sammetssvart kalott på huvudet, annars gråvit. En strandskata förkunnar "regn upphör" för denna gång. Jag torkar mig i solen.

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer i bloggen

Byträsk, Geta, Åland

10.8.

Jag hälsas välkommen till Byträsk av törnskateparet uppe vid nedfarten. Hannen har mat i munnen, vilket tyder på att det än finns hungriga ungar någonstans, och att sommaren än inte är slut. Det är en varm och skön morgon. Vassen står kämpahög runtom mig, så jag ser bara en liten glimt av vattenytan. Småfisk simmar i strandvattnet bredvid flotten. Ett par tranor flyger sin kos i söder över träsket. En lövsångare "huittar"  för sig själv i lövverket bakom mig. Jag plockar bort en fästing som kryper på min arm. Knirret av svalor hörs över träsket, och senare ser jag en ladusvala flyga förbi. Tärnorna är borta. Nu trumpetar ett par tranor från åkrarna i väster så att det ekar i de omkringliggande bergen. Rödhaken knäpper försynt. Och sjunger inte rörsångaren där i norra vassruggen en sista sommarvisa, innan det är dags för mig att gå. På hemvägen såg jag två huggormar, sommarens första, invid cykelbanan längs vägen.

Byträsk, Geta, Åland

3.8.

Det varma vädret håller i sig, även om det blivit ostadigare. Jag plockar de första mogna hallonen vid utsiktsstenen innan jag klättrar upp och sätter mig på den. Ett hundratal grågäss söker föda på åkrarna vid Holms väg, även tranor. Unga törnskator längs vägen. Vid träsket sjunger ingen fågel denna morgon. Vinden rasslar i löven. Stora cumulusmoln tornar upp sig på himlen. Det ser ut att bli ett bra rönnbärsår i år, vilket innebär en kall vinter. Rödhaken knäpper. Ett tiotal grågäss flyger in mot träsket. Steglitsar söker frön på åkern framför mig som blommar i vitt och ljusrosa. Någon ringduva flyger förbi nu och då. Ladusvalor jagar insekter borta över träden i söder. Fisktärnorna är fortfarande här, men om någon vecka har de dragit vidare mot sina vinterkvarter.

Byträsk, Geta, Åland

27.7.

Det är Berndtsson som har huset i början av Holms väg som sköter om den här fina platsen nere vid Byträsk. Marken är i samfälld ägo och flotten som jag sitter på har tillverkats av den pensionerade sjömannen Berglund härifrån Geta. Man har inget emot att gäster besöker stället. Idag är jag här redan klockan fem på morgonen, efter ännu en tropisk natt av alla de som har varit nu i slutet av juli. Det är mulet och lugnt. Rörsångaren kliver omkring i vassen bredvid mig, den smackar ibland till. Det är inte ofta man lyckas få se den vassbundna fågeln. Gransångaren sjunger ihärdigt och rödhaken knäpper till. Tranorna trumpetar. Något stort plaskar till i vattnet i söder. Solen kommer upp över vasstopparna. En gräsandshona simmar ostörd förbi. Innan jag går får jag även syn på trastsångaren, som är betydligt större än rörsångaren. Det är första gången som jag ser en trastsångare. I morgon börjar jobbet igen efter min sommarledighet.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips