Naturdagbok för år 2025. Betraktelse varje vecka.

Naturintresserad ålänning

Användarnamn: jättensinger

Intressen: Fågelskådning, musik, litteratur, sport, skrivning

Mer på profilsidan


Byträsk, Geta, Åland

13.4.

Det har varit kallt och blåsigt, men nu sitter jag i solen. Vinden har svängt till sydlig och det är varmare i luften. Blåsipporna blommar längs vägen ner till träsket, rödhaken och taltrasten sjunger. Rödvingetrastarna har haft sin massflytt den här veckan. Sångsvanar ropar i södra ändan. Jag ser en svart prick mitt i träsket och riktar min nya kikare (en Steiner Sky Hawk 8x32, som jag fått av en elev) mot den. Jag blir glad när jag ser att det är storlomen som kommit tillbaka igen. Varje hedervärt träsk i Geta ska ha ett lompar, men jag har för mig att arten har minskat, i samband med att träsken blir allt näringsrikare. Åtminstone Byträsk tycks må bra som klarvattensjö. Jag tycker om lomens urtidsfågelprofil när den ligger platt som en ödla mot vattenytan och ibland lyfter det silvergrå huvudet med den massiva spjutnäbben. Nu ligger den där i solen och har all tid i världen. Tranorna trumpetar från olika håll, ett skrakpar ligger och solar sig på en klippa borta vid västra stranden och första skogssnäppan låter höra sitt melodiska läte. Tänk vad lite det behövs för att göra en glad!

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?
2025-04-14 12:17   fowwe
Tack för en vacker och innehållsrik glimt av en vårdag! På de stora öarna i Östersjön kallas ju sjöarna träsk, precis som i norra Sverige. Och i dina träsk simmar tydligen storlommen. Det är en fantastisk fågel, liksom alla lommar. Tranan också. Livet i naturen en vårdag kan verkligen göra en människa glad.
 
2025-04-20 15:23   jättensinger
Jag visste inte att sjöar kallas träsk i norra Sverige. Här i Geta på Åland har vi många sjöar/träsk, och nästan alla heter -träsk i slutled.
 

Läs mer i bloggen

Byträsk, Geta, Åland

10.8.

Jag hälsas välkommen till Byträsk av törnskateparet uppe vid nedfarten. Hannen har mat i munnen, vilket tyder på att det än finns hungriga ungar någonstans, och att sommaren än inte är slut. Det är en varm och skön morgon. Vassen står kämpahög runtom mig, så jag ser bara en liten glimt av vattenytan. Småfisk simmar i strandvattnet bredvid flotten. Ett par tranor flyger sin kos i söder över träsket. En lövsångare "huittar"  för sig själv i lövverket bakom mig. Jag plockar bort en fästing som kryper på min arm. Knirret av svalor hörs över träsket, och senare ser jag en ladusvala flyga förbi. Tärnorna är borta. Nu trumpetar ett par tranor från åkrarna i väster så att det ekar i de omkringliggande bergen. Rödhaken knäpper försynt. Och sjunger inte rörsångaren där i norra vassruggen en sista sommarvisa, innan det är dags för mig att gå. På hemvägen såg jag två huggormar, sommarens första, invid cykelbanan längs vägen.

Byträsk, Geta, Åland

3.8.

Det varma vädret håller i sig, även om det blivit ostadigare. Jag plockar de första mogna hallonen vid utsiktsstenen innan jag klättrar upp och sätter mig på den. Ett hundratal grågäss söker föda på åkrarna vid Holms väg, även tranor. Unga törnskator längs vägen. Vid träsket sjunger ingen fågel denna morgon. Vinden rasslar i löven. Stora cumulusmoln tornar upp sig på himlen. Det ser ut att bli ett bra rönnbärsår i år, vilket innebär en kall vinter. Rödhaken knäpper. Ett tiotal grågäss flyger in mot träsket. Steglitsar söker frön på åkern framför mig som blommar i vitt och ljusrosa. Någon ringduva flyger förbi nu och då. Ladusvalor jagar insekter borta över träden i söder. Fisktärnorna är fortfarande här, men om någon vecka har de dragit vidare mot sina vinterkvarter.

Byträsk, Geta, Åland

27.7.

Det är Berndtsson som har huset i början av Holms väg som sköter om den här fina platsen nere vid Byträsk. Marken är i samfälld ägo och flotten som jag sitter på har tillverkats av den pensionerade sjömannen Berglund härifrån Geta. Man har inget emot att gäster besöker stället. Idag är jag här redan klockan fem på morgonen, efter ännu en tropisk natt av alla de som har varit nu i slutet av juli. Det är mulet och lugnt. Rörsångaren kliver omkring i vassen bredvid mig, den smackar ibland till. Det är inte ofta man lyckas få se den vassbundna fågeln. Gransångaren sjunger ihärdigt och rödhaken knäpper till. Tranorna trumpetar. Något stort plaskar till i vattnet i söder. Solen kommer upp över vasstopparna. En gräsandshona simmar ostörd förbi. Innan jag går får jag även syn på trastsångaren, som är betydligt större än rörsångaren. Det är första gången som jag ser en trastsångare. I morgon börjar jobbet igen efter min sommarledighet.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips